Były szef MON Ukrainy straszy Polaków nowym Wołyniem? "Ponad milion Ukraińców może chwycić za kopie"

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Były minister obrony Ukrainy Ołeksandr Kuźmiuk stwierdził, że nowelizacja polskiej ustawy o IPN, która sankcjonuje gloryfikacje banderyzmu jako zbrodniczej ideologii, to problem, który może nawet skutkować ukraińskim powstaniem na terenie Polski. Padły konkretne groźby pod adresem naszego kraju.

 

Ukraińscy deputowani są zbulwersowani nowelizacją ustawy o IPN, która ich zdaniem zawiera "wykrzywione pojęcie" ukraińskiego nacjonalizmu. Zdaniem ukraińskich posłów penalizacja banderyzmu wzmocni nastroje antyukraińskie w Polsce. Wydaje się być to opinia przesadzona, bo Polacy są do Ukraińców nastawieni raczej pozytywnie.

 

Za to Rada Najwyższa Ukrainy w oświadczeniu stwierdza, że "kategorycznie nie przyjmuje i odrzuca politykę podwójnych standardów i narzucania idei odpowiedzialności zbiorowej oraz podejmowanych przez stronę polską prób zrównania wszystkich bojowników o niepodległość Ukrainy ze zbrodniami dwóch reżimów totalitarnych XX wieku, nazistowskiego i komunistycznego".

 

Najostrzej wypowiedział się były ukraiński minister obrony Ołeksandr Kuźmiuk, który podczas programu publicystycznego stacji 112 Ukraina ostrzegł Polskę przed "piątym ukraińskim frontem"

"Jeżeli będziemy liczyć powieszonych Kozaków od Lwowa do Kijowa, to Ukraińcy w Polsce zbuntują się" - mówił - "Jeśli przypomnimy historię sprzed 100, 200 lat, nawet za króla Bolesława - 1000 lat temu, to szybko możemy się przekonać, że ten milion dwieście tysięcy Ukraińców, którzy są dzisiaj w Polsce, może chwycić za kopie" - ostrzegł Kuźmiuk.

Zdaniem ukraińskiego wojskowego Polacy wciąż wypominają Ukraińcom masakrę na Wołyniu i obecne ostentacyjne gloryfikowanie przywódców UPA, Stefana Bandery i Romana Szuchewycza. Jednak według generała Kuźmiuka Ukraińcy też mają Polakom coś do przypomnienia. Ukraiński wojskowy wypomniał w tym kontekście "powieszonych Kozaków".

Generał Oleksandr Kuźmiuk - Źródło: Wikimedia commons

Powoli okazuje się, że Ukraina nie jest przyjaznym Polsce krajem. Mordercy Polaków są tam chronieni ustawowo i każde krytyczne słowa wypowiedziane o OUN UPA mogą prowadzić do problemów z prawem, a nawet do odsiadki. Gdy podobne prawo wprowadza Polska, nagle okazuje się, że nam nie wolno. Mogą to robić Żydzi domagający się penalizowania prób podważania aksjomatów religii Holokaustu (zarówno w nauce jak w kulturze), co nazwano "kłamstwem oświęcimskim". Mogą to robić Ukraińcy penalizujący krytyków ukraińskiego nazizmu - banderyzmu, ale o dobre imie nie mogą walczyć Polacy. Najwyraźniej wcześniej tekst naszego prawa musi być teraz uzgadniany z Kijowem i Tel Awiwem.

 

Czy groźby ukraińskiego generała to tylko słowa czy też rzeczywiście nasi krótkowzroczni politycy, wraz z masową ukraińską emigracją do Polski sprowadzili na nas kłopoty? Nie można nie doceniać poziomu antypolonizmu jaki prezentują niektórzy przybysze zza wschodniej granicy. Wpuszczanie wszystkich jak leci, może się teraz okazać poważnym błędem zwłaszcza, że nie można wykluczać, że do ewentualnego ukraińskiego powstania na terenie Polski mogą też wezwać współpracujący z Ukraińcami Niemcy. Opinię na świecie mamy tak zszarganą, że nawet gdyby weszła do nas Bundeswera w ramach ustawy o bratniej pomocy 1066, to wszyscy uznają, że dobrze, że coś zrobiono z tymi "polskimi nazistami".

Rzekome ukraińskie roszczenia terytorialne - źródło: kresy.pl

Jeszcze rok temu stwierdzenie, że Ukraina jest krajem wrogim Polsce i ma roszczenia terytorialne względem części terytorium Rzeczpospolitej, prawie natychmiast zyskiwało się miano "ruskiego agenta". Działał tu ten sam prymitywny mechanizm stygmatyzujący jako antysemitę każdego kto tylko ośmieli się skrytykować Izrael. Teraz jednak obudziliśmy się w świecie, w którym Izrael jest nam już jawnie wrogi, a były szef MON Ukrainy straszy Polskę nowym Wołyniem. Dla Polaków to już najwyższy czas na pobudkę, o ile nie jest już na to za późno.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (6 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika MINOTAUR

Moje  niunki kochane. Czasami

Moje  niunki kochane. Czasami mam wrazenie, ze naprawde rozmawiam z przedszkolakami. Nalezy czytac prase ze zrozumieniem, a nie to co jest tam napsane. 

Primo. Dlaczego ruscy tak dlugo bawia sie z Ukraina?

Secundo. Czy naprawde myslicie, ze te pare glowic ktore zginelo w latach 90-tych jest 

ponownie w posiadaniu Federacji Rosyjskiej?

Tercio. Polaki z tego co slyszalem robicie wszystko zeby pozyskac walizkowa B A i to wlasnie za posrednictwem Izraela i dlatego wam jezor do zupy sie przyssal.

Quatro. Ukraina ma B A i full stop.

Portret użytkownika MINOTAUR

Witam dzidziola

Witam dzidziola

Ruscy sie cackaja z ukraincami bo sie czegos boja.#

Jakby im ukrainska sfolocz radioaktywny Rostov ostawila to byloby nie ciekawie.

Jesli chodzi o polakow to chyba wiecie, ze juz od dawna chca miec bombke A i robia wiele szumu w tym zakresie ktory nie ostalsja nie zauwazony przez FSB.

I do roboty polski nacjonalisto ku chwale ojczyzny pogonic ukraincow za Dniepr!!! ha haha albo do Nowosybirska czy Kamczatke ha ha

Portret użytkownika U_P_Adlina

witam niuńka. 

witam niuńka. 

Rosja nie ma zamiaru bezpośrednio atakować upainy, bo to wywołałoby olbrzymi międzynarodowy kwik żydo-zachodu. Działania są prowadzone pośrednio i w sposób ograniczony. Ukraińska swołocz tyle może, na ile pozwoli jej uSSman, który de facto tam zarządza. Rosja na pewno nie obawia się jakiejś mitycznej BA upainy. To absurd. Polska bombka A? Hehehehe! Patrz wyżej, jak w sprawie upainy. 

Na pogonienie banderowskich ukrów przyjdzie czas. Sytuacja musi dojrzeć.

PS: Ty nie jesteś chyba Polakiem, co? Mówisz o Polakach w 3 os. liczby mnogiej, więc do jakiej nacji pan należysz panie minotaur?

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika MINOTAUR

Kochany berbeciu. Zadales

Kochany berbeciu. Zadales ciekawe pytanie. Polowe zycia spedzilem w innych krajach. Teraz tez zyje poza Polska. Urodzonym polakiem jestem z krwi i kosci i to z wawki. Nie umiem odpowiedziec na to pytanie. Nie wiem kim jestem narodowosciowo. Mozesz mnie nazwywac ziemianinem co bedzie zgodne z moimi pogladami. Czy ukontentowany moja odpowiedzia kolega nacjonalista?

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika MINOTAUR

Bachorku. Odpowiedz jest

Bachorku. Odpowiedz jest prosta. Lachy to narod przesycony nienawiscia do siebie i innych. Z kazdej formy innosci (zgodnie z bolszewickim rownaj!!) kpicie i pastwicie sie i dlatego tylu wspanialych polakow wyjechalo zeby nie doswiadczac gnojenia nacjonalisto!!! [...]

 

Dalsza część poruszająca temat Wołynia została usunięta. Jako Polak uważam, że przekroczyłeś pewną granicę.

Moderator

Portret użytkownika U_P_Adlina

Widzę, że jezeliś naprawdę

Widzę, że jezeliś naprawdę Polak, to przebywanie na obczyźnie bardzo cię nastawiło anty-polsko. Ty wręcz nie poczuwasz się do bycia Polakiem. Strasznie też generalizujesz, uważając, że każdy Polak jest identyczny. Słowo "Polaków" też małą literą.................No nie świadczy to dobrze o tobie, jako o Polaku.

Nacjonalisto? Nie czuję się nacjonalistą, ale czy masz coś przeciwko nacjonalistom? Lepsze to niż multi-kulti.

PS: Ciekawy jestem, co ty tam napisałeś o Wołyniu, że aż to usunięto, ale pewnie kolejny raz się nie popisałeś.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Medium

Czytając MINOTAURA wydaje mi

Czytając MINOTAURA wydaje mi się, że z narodowością i jej poczuciem jest jak z Księżycem: a to jest blisko Ziemi w perygeum i wtedy rośnie poczucie identyfikacji, a to w apogeum - najdalej od Ziemi i wtedy zbiera się różnorodność wpływów kosmicznych zaniedbując korzenie. 

 

Portret użytkownika stickado

Pamietam moją prababke na

Pamietam moją prababke na łożu smiecrci. " Nigdy nie wybacze niemcom co zrobili"  . Ustawa pewnie nie wejdzie ale qwra te zydki zaplaca jeszcze. Duda umyl rece kierujac ustawe do trybunału. Jak to mowią wyszło szydło z wora. Jesteśmy w czarej dupie.

Strony

Skomentuj