Naukowcy alarmują, że warstwa ozonowa nad wielkimi miastami staje się cieńsza

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Atmospheric Chemistry and Physics informuje, że warstwa ozonowa w niższej stratosferze nad bardziej zaludnionymi regionami świata staje się coraz cieńsza. Jak można się domyślić, ma to bardzo zły wpływ na kondycję roślin, ekosystemów morskich, a także zdrowie ludzi.

Po optymistycznej wiadomości z zeszłego roku, gdy dowiedzieliśmy się, że dziura ozonowa nad Antarktydą zmniejszyła się po wprowadzeniu zakazu stosowania chlorofluorowęglowodorów (HCFC), przyszła kolej na gorsze wieści.

 

Dziurę ozonową odkryto w 1985 roku i od tamtej pory zredukowano ją z 20 mln km2 do 16 mln km2 (dane z 2017 roku). Mimo wszystko całkowity proces naprawczy może potrwać jeszcze całe dekady. Chociaż zakaz stosowania HCFC ma pozytywny wpływ na jakość stratosfery nad biegunami, w przypadku gęsto zaludnionych obszarów Ziemi sprawa ma się zgoła inaczej.

Szkody w warstwie ozonowej odnotowano na wysokości od 15 do 24 km nad niższymi szerokościami geograficznymi, powyżej gęsto zaludnionych miast. Jednak naukowcy nie są do końca pewni, co powoduje przerzedzenie się warstwy ozonowej. Może mieć to związek ze zmianami klimatu lub mogą być to nadal chemikalia, stosowane w rozpuszczalnikach i odtłuszczaczach, które wnikają do naszej atmosfery.

 

Całe odkrycie ma jednak pozytywną stronę – obecnie zaobserwowane zmniejszenie warstwy ozonowej jest znacznie mniej wyraźne niż to, które odnotowywano przed sporządzeniem Protokołu Montrealskiego. Mimo wszystko nie zmienia to faktu, że zjawisko jest niepokojące i konieczne jest opracowanie nowej strategii, która będzie w stanie mu zapobiec.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika b@ron

dziura ozonowa nie jest wcale

dziura ozonowa nie jest wcale spowodowana tym co podają naukowcy, wystarczy poobserwować doniesienia i wszystko staje się jasne, warstwa ozonu jest niestabilna i raz jest grubsza, raz cieńsza a raz dziurawa... to zjawisko naturalne, ale jak można to opodatkować, to czemu by ludziom nie wmówić że są winni...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj