Nadszedł czas testu najpotężniejszej prywatnej rakiety kosmicznej - Falcon Heavy

Kategorie: 

Źródło: SpaceX

Ciężka rakieta nośna Falcon Heavy produkcji prywatnej firmy SpaceX, czeka zainstalowana na wyrzutni znajdującej się na przylądku Canaveral na Florydzie. Falcon Heavy, nazywany megarakietą to najnowsze dzieło korporacji kosmicznej Elona Muska. Jest to też największa ze zbudowanych dotychczas przez niego rakiet.


W locie testowym najpotężniejszej rakiety Space X zdecydowano na wysłanie w kosmos czegoś niezwykłego. Jak mówi miliarder Elon Musk, ma to być czerwony Tesla Roadster grający znany utwór Davida Bowie,  "Space Oddity".

Rzeczywiście pierwszym ładunkiem, który wyniesie w przestrzeń kosmiczną rakieta Falcon Heavy, będzie elektryczny samochód sportowy Tesla Roadster. Zakłada się, że rakieta nośna Falcon Heavy będzie w stanie dostarczać na orbitę okołoziemską o masie całkowitej do 63 ton, oraz 17 ton w przypadku lotu na Marsa.

Nie da się ukryć, że ciężka rakieta Falcon Heavy jest budowana głównie w celu osiągnięcia Marsa. Jej zdolność do wynoszenia dużych obiektów na orbitę okołoziemską jest też nie do przecenienia.

Jeśli dzisiejszy start się powiedzie, będzie to oznaczało nowa erę w komercjalizacji kosmosu. Nagle realne stanie się zbudowanie prywatnych stacji kosmicznych i to nie tylko na niskiej orbicie okołoziemskiej, ale na orbicie Księżyca lub nawet na jego powierzchni. 

Równolegle do prac konstrukcyjnych podejmowanych przez prywatną korporację SpaceX, trwają pracę nad stworzeniem ciężkich rakiet w ramach programów rządowych organizowanych przez amerykańską agencję kosmiczną NASA czy rosyjski Roskosmos. Amerykanie budują megarakietę SLS (ang. Space Launch System), która będzie miała podobne parametry jak Falcon Heavy, a Rosjanie rozwijają wciaż ciężkie rakiety typu Energia, które planują wykorzystać w czasie planowanych już lotów na Księżyc i Marsa.

Ze względu na swój rozmiar, rakieta Falcon Heavy jest porównywalny do monumentalnej rakiety Saturn V, którą dla Amerykanów zbudował niemiecki nazista na ich usługach, Werner von Braun. Rakieta ta umożliwiła realizację śmiałego programu księżycowego. Wspomniany Saturn V miał wysokość 110 metrów, a Falcon Heavy mierzy 70 metrów.

To co odróżnia ciężką rakietę SpaceX od ciężkiej rakiety NASA z przeszłości, jest jej koszt eksploatacji. Każde wystrzelenie Saturna V to był ogromny koszt i nic nie dawało się wykorzystać ponownie. W przypadku startu Falcona Heavy, SPaceX oczekuje, że uda się odzyskać większośc elementów rakiety do ponownego wykorzystania. 



 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Strony

Skomentuj