W Krakowie powstaje największa na świecie wieża antysmogowa

Kategorie: 

Źródło: Smog Free Project

Kraków, podobnie jak wiele innych polskich miast każdej zimy ma poważny problem z jakością powietrza. Dlatego miasto wprowadzi całkowity zakaz palenia węglem i drewnem, który wejdzie w życie już we wrześniu 2019 roku. Jednak zanim to nastąpi, Kraków już dziś prowadzi walkę ze smogiem - zaczęło się od zakazu palenia węglem niskiej jakości, a teraz w mieście powstaje nowoczesna wieża antysmogowa.

 

7-metrowe urządzenie o nazwie Smog Free Tower zostało zaprojektowane przez Daana Roosegaarde'a. Wieża miała swój debiut w 2015 roku w mieście Rotterdam w Holandii, gdzie oczyszczała powietrze i pozwoliła zwrócić uwagę na problem smogu. Rok później identyczna instalacja powstała w Chinach.

Smog Free Tower to największa na świecie wieża antysmogowa, która w ciągu jednej godziny potrafi oczyścić około 30 tysięcy metrów sześciennych powietrza. Konstrukcja jest energooszczędna - pobiera tylko 1400 wat mocy. Co więcej, zawarty w zanieczyszczonym powietrzu węgiel jest poddawany wysokiemu ciśnieniu i wykorzystywany do produkcji biżuterii. Pieniądze uzbierane ze sprzedaży pierścionków są przeznaczane na budowę kolejnych wież.

Źródło: Smog Free Project

Wynalazek holenderskiego projektanta zyskał dużą popularność na całym świecie. Smog Free Tower będzie instalowana w kolejnych państwach. Teraz przyszedł czas na Polskę. Wieża antysmogowa powstaje właśnie w Krakowie w parku Jordana, już w lutym rozpocznie pracę i będzie oczyszczać powietrze przez dwa miesiące. Koszty budowy zostały pokryte przez ING Bank Śląski.

 

Oczywiście konstrukcje takie jak Smog Free Tower nie pozwolą rozwiązać problemu smogu. Powietrze będzie faktycznie czyste, ale tylko w najbliższym otoczeniu. Wieża antysmogowa ma przede wszystkim zwrócić uwagę na ten problem i zachęcić do działań na rzecz czystego powietrza w mieście, jak i w całej Polsce.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika CzarnyOlo

Idiotyzm. Eksponują węgiel

Idiotyzm. Eksponują węgiel jak by był największym problem a nie wyziewy rur wydechowych, huta, spalarnia śmieci ta miejska i te domowe. Dodać olbrzymi smog elektromagnetyczny, radar wojskowy który napierdala wiązką regularnie na podobno 500 kilosów. Smog na taką skalę nie występował by gdyby regularnienie nie zabielano nieba. Z geoinżynierią jest analogia jak ze stanem superpozycji w fizyce kwantowej jednocześnie jest i jej nie ma. Codziennie masy oglądają ten sam spektakl jednak nie zagnieżdża się w nich na ten temat głębsza refleksja pomimo stykania się w jakimś stopniu z ujęciem istoty problemu.

 

Portret użytkownika zakaz skretu w lewo

Przejedź się w czasie mrozów

Przejedź się w czasie mrozów po przedmieściach dużych miast w większości zamieszkałych przez biedotę, która to kiedyś w dawnych czasach pokupowała ziemie. Wtedy było to daleko od miasta i tanio, ale  z czasem miasto się rozrosło i zbliżyło do tych terenów. Ceny ziemi poszły mocno w górę i teraz są one zamieszkałe przez tych co ich stać na taki zakup oraz przez biedotę. Nowi mieszkańcy budują droższe, energooszczedne systemy takie jak np. pompy ciepła, czy gruntowe, powierzne wymienniki ciepła, a biedota która mieszka tam od lat pali byle gównem (często śmieci!!!), bo ich nie stać i trują wszystkich wokół... 

Portret użytkownika Witek

Sugerujesz że wszystkiemu

Sugerujesz że wszystkiemu jest winna biedota? znaczy podludzie? zaliczasz się do lepszych i chcesz ich eksterminować w imię lepszego świata? przeszkadzają Ci bo masz ładny widok? przejdź się po polach i lasach, tam też siedzi biedota? spójrz na horyzont w każdą stronę i skąd byś nie patrzył jest czarne od dymu, spójrz na centrum miasta takiego jak Warszawa położonego na wzgórzu blisko doliny rzeki, tu też jest smog. Twoja koncepcja nie trzyma się kupy, samochody mają katalizatory, a miasta opalane są gazem. Tak nie było w przeszłości, przemysł działał pełną parą, ludzie palii w piecach węglem, samochody w latach 80 i 90 nie miały katalizatorów a smogu nie było ... podobno żyjemy w społeczeństwie postindustrialnym gdzie przeważają usługi ...

Portret użytkownika Spoonero

Dookladnie zgadzam sie z

Dookladnie zgadzam sie z AMRem co z tego ze dookola bedzie czystsze powietrze jak w kolo rozpylaja smugi dymow. Zastanawiam sie czy czesc radioodbiornikow czy tych podluznych anten nie ma swojego wkladu w tworzenie sie tych fal na niebie przypomina mi to ulozenie piasku jako wydmy.

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Skomentuj