Zmarł Ingvar Kamprad, założyciel sieci IKEA

Kategorie: 

Flickr (CC BY 2.0)

Wczoraj, 27 stycznia, zmarł założyciel sieci handlowej IKEA – Ingvar Kamprad. Był on jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

 

Na twitterze możemy odnaleźć oficjalny komunikat sieci sklepów meblowych IKEA, który informuje o śmierci Ingvara Kamprada, założyciela i twórcy marki. Tweet firmy mówi nam o tym, że w spokoju odszedł ze świata jeden z największych przedsiębiorców XX wieku, którego dało się opisać jako „typowego, południowego Szweda. Pracowitego i upartego, bardzo ciepłego i z wesołym błyskiem w oku.”

 

Miliarder do końca swych dni prowadził bardzo oszczędne życie, a karierę rozpoczynał od sprzedaży ołówków i długopisów. Pewnego dnia wpadł na pomysł sprzedaży mebli i ich części, które można zmontować w domu samodzielnie przy pomocy prostych narzędzi. Pomimo bycia wyśmiewanym i lekceważonym przez konkurencję – osiągnął sukces i stworzył model, który zdominował rynek na całym świecie, a przy tym znacznie obniżył koszty mebli, umożliwiając niemal każdego ich zakup w przystępnej cenie.

 

W 1994 roku do mediów trafiły informacje, jakoby w latach 40. i 50.  Kamprad był związany z ruchem faszystowskim. Szwed przyznał, że są to prawdziwe informacje i nazwał ten okres swojego życia najgorszym możliwym błędem. W 2014 roku na stałe przeprowadził się do Szwecji, z której wyjechał w 1974. Zmarł na terenie swojej ojczyzny po przebyciu krótkiej choroby.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Darmor
Portret użytkownika Darmor

Komentarze

Skomentuj