Ponad 55% aplikacji mobilnych zbiera o nas wrażliwe dane, których nie potrzebuje!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według przeprowadzonych badań, więcej niż 55% aplikacji nie spełnia standardów polityki prywatności, która zostanie wprowadzona w Unii Europejskiej i jest przyjęta przez Google Play.

 

Po 25 maja wejdzie w życie nowa polityka prywatności (Europen Union’s General Data Protection Regulation), która będzie wymagała od aplikacji informowania użytkowników o tym, że jakiekolwiek dane zostają przekazane do podmiotów zewnętrznych, a dodatkowo użytkownik będzie musiał zostać poinformowany o możliwości zażądania usunięcia wszelakich zgromadzonych na swój temat danych z serwerów tych firm. Już od lutego, dzięki nowej polityce prywatności Google Play dostosowanej do nadchodzącej regulacji, aplikacje będą mogły żądać od użytkownika tylko i wyłącznie danych niezbędnych dla swojego podstawowego funkcjonowania. Jakiekolwiek wykroczenia w tej materii mają kończyć się kolosalnymi karami finansowymi dla producentów aplikacji.

 

SafeDK, które zajmuje się kontrolowaniem jakości oprogramowania aplikacji mobilnych, przeprowadziło ostatnimi czasy badania dotyczące spełniania przez aplikacje nadchodzących standardów. Ich wyniki okazały się niepokojące, ponieważ ponad połowa ze zbadanego tysiąca aplikacji miała przynajmniej jedną funkcję, która narusza wrażliwe prywatne dane użytkownika, chociaż nie potrzebowała ich do poprawnego funkcjonowania. Do najczęstszych nadużyć dochodziło w obszarze kontroli lokalizacji użytkownika (26 procent) oraz w kwestii zbierania danych na temat innych aplikacji zainstalowanych na urządzeniu mobilnym (40 procent).

Autorstwo: SafeDK (www.blog.safedk.com )

Źródło: SafeDK (www.blog.safedk.com)

Co kontrowersyjne – oprogramowanie na naszych telefonach zbiera dane na temat listy zainstalowanych przez nas aplikacji bez pytania czy widocznego, oczywistego dla przeciętnego użytkownika śladu. Google uznało to za przykład jawnego nadużycia, który był jednym z motywatorów doprowadzających firmę do sformułowania nowej, bardziej restrykcyjnej polityki prywatności.

 

Średnia liczba aplikacji zainstalowanych przez użytkownika na telefonie wynosi 18.5.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Darmor
Portret użytkownika Darmor

Komentarze

Portret użytkownika MiterMann

obecnie z 4 rdzeni procesora

obecnie z 4 rdzeni procesora w telefonie, przynajmniej dwa służą do tego aby zbierac o was informacje.... a wy za te procesory i technologie placicie... to jest proste jak pong po pingu, a cale LTE to dla nich lepszy "ping", tworzona jest baza stucznej inteligencji, znajoca was od srodka... kiedy jecie spicie pracujecie... na tej podstawie polaczona z systemem indect (https://pl.wikipedia.org/wiki/INDECT)  tworzy motto pt. BEZPIECZENstwo....  

dajmy na to ktos zdecyduje ze zabijemy tych co nie lubią kotow i do pieca.... lista z miejsca jest gotowa, nie tak jak za 2ws ze zydzi sami sie zglaszali.... na liste 500mln trzeba byc nie wiadomo kim aby przetrwac

Portret użytkownika EkrudyDref

Otóż łatwo będzie

Otóż łatwo będzie zaklasyfikować człowieka do określonej grupy ważności. Jeśli napisał zbyt wiele niewygodnych - dla możnych - komentarzy... to zostanie skasowany i tyle. Już maszyny zwane sztuczną inteligencją nas odpowiednio posegregują.

--------
Howgh!

Portret użytkownika 3plabc

Rok 1984 wita, rzeczywistość

Rok 1984 wita, rzeczywistość rodem z Orwella. Bez paniki, "Nowy Porządek Świata" już rozwarł swe ramiona, więc możecie przytulić się do niego całym sercem.... a że wieje chłodem...hmmm. to zarzućcie sobie "SOME".

Portret użytkownika inzynier magister

Te wszystkie dane będą im

Te wszystkie dane będą im potrzebne jak uruchomią komputery kwantowe na pełną moc i jak powstanie silna sztuczna inteligencja, bestia !!!! na razie muszą zniszczyć chrześcijaństwo i cywilizację chrześcijańskąa do tego służy im islam !!! idzie wielka islamska ofensywa szatańska od elit !!! Ciekawe jaką rolęodgrywająw tej walce PiSowcy ?! bo przecież jużsię mówi o budowie w Polsce meczetu !!! „Chrześcijanie i muzułmanie: troska o wspólny dom” – pod tym hasłem już 26 stycznia XVII będzie obchodzony Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Spotkania współorganizowane są przez KEP oraz Radę Wspólną Katolików. W programie przewidziano m. in. modlitwy i lektury fragmentów Biblii i Koranu.Zgodnie z informacjami na stronie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, obchody będą miały miejsce w Warszawie, Krakowie i Katowicach.W Warszawie – w Akademiku Praskim przy ul. Floriańskiej 3A przy katedrze –  po powitaniu i wprowadzeniu w temat tegorocznych obchodów „Chrześcijanie i muzułmanie: troska o wspólny dom” odbędzie się dyskusja. Prelekcję pt. „Chrześcijańskie spojrzenie na człowieka i przyrodę jako Boże dzieło w perspektywie encykliki Laudato si wygłosi o. Stanisław Jaromi OFMConv. Natomiast „Muzułmańskie odniesienie do świata przyrody jako Bożego stworzenia” przybliży Andrzej Saramowicz.": http://www.pch24.pl/i-znow-dzien-islamu-w-kosciele--zamiast-nawracania---ekoekumenizm-,57772,i.html#ixzz556FQ3QtW

Bardzo chętnie uczestniczyłbym w "Dniu Chrześcijańskim w Islamie" - czy ktoś wie w którym meczecie sie odbywa ? Czy kiedykolwiek taki był ?!

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj