Ptaki wędrowne przyciągane są przez światła wielkich miast

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Sztuczne oświetlenie miast przyciąga ptaki podczas sezonowej migracji i wiele z nich woli odpocząć w osadach, wynika z artykułu opublikowanego w Ecology Letters. Zdaniem naukowców ta zmiana zachowania może nieść ryzyko zarówno dla samych ptaków, jak i dla środowiska.

Problem zanieczyszczenia świetlnego środowiska od dawna budzi niepokój badaczy. W ciągu ostatnich czterech lat rozmiar obszaru, na którym pojawiało się nocne oświetlenie, wzrósł o około 9,1%. Jednocześnie w oświetlonych obszarach intensywność oświetlenia wzrasta średnio o 2,2 procent rocznie. Ten trend stanowi zagrożenie dla wielu organizmów żywych, w tym ptaków.

 

Zespół zoologów prowadzony przez Jamesa D. McLarena przez siedem lat śledził ruch migracyjny na południe ptaków Ameryki Północnej. Przy pomocy 11 radarów pogodowych opracowali mapę pośrednich przystanków, które zwierzęta zrobiły na swojej drodze. Aby określić przyczynę wyboru miejsca odpoczynku przez ptaki i nie mylić czynników naturalnych i antropogenicznych, naukowcy wykorzystali techniki maszynowe w swoich modelach i wzięli pod uwagę specyfikę terenu.

 

W modelu oceniającym gęstość ptaków podczas przysiadania czynnikiem determinującym był czynnik geograficzny i odległość od radaru meteorologicznego (co prawdopodobnie wynika z wrażliwości instrumentu). Kolejnym ważnym parametrem była obecność lasu liściastego, a druga - bliskość jasnych i sztucznych źródeł światła.

 

Zespół przeanalizował również rozmieszczenie ptaków w pobliżu najjaśniejszych terenów w północno - wschodnich obszarach Stanach Zjednoczonych, na przykład w pobliżu Bostonu, Nowego Jorku, Filadelfii, Baltimore i Waszyngtonu. Okazało się, że gęstość występowania ptaków wzrastała, zbliżając się do tych miast. Efekt był zauważalny z odległości około 200 kilometrów.

 

Przyrodnicy zwracali uwagę na fakt, że najwięcej ptaków wolało przebywać na podwórkach domów i w parkach miejskich. Jest prawdopodobne, że gdy zwierzęta migrują „zwabiane" do miast, szukają odpowiedniego siedliska. Może to zaszkodzić nie tylko im, ale także środowisku, ponieważ duża liczba ptaków próbuje zmieścić się na niewielkim obszarze o ograniczonych zasobach.

 

Według naukowców, zanieczyszczenie światłem może również prowadzić do wzrostu śmiertelności ptaków wędrownych. Jasne budynki sprowadzają ptaki wędrowne na manowce. Wiele z nich doznaje poważnych kontuzji lub po prostu giną, uderzając w elewacje. Ponadto, zatrzymując się z dala od gęstych lasów liściastych, zwierzęta nie zawsze znajdują niezbędną ilość pokarmu i rekompensują wydatkowaną energię. Aby rozwiązać te problemy, autorzy badania wskazują określenie kluczowych przystanków na drodze ptaków i sugerują prowadzenie tam energooszczędnej polityki, która reguluje sztuczne oświetlenie nocne. Sztuczne oświetlenie wpływa również na rośliny: w obszarach o jasnym oświetleniu nocnym drzewa budzą się po zimie tydzień wcześniej niż w normalnych warunkach, co ma wpływ na cały ekosystem.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Furek

"Efekt był zauważalny z

"Efekt był zauważalny z odległości około 200 kilometrów."

Znaczy się widzieli to z satelity? Smile

A jesli chodzi o dystans około 200 kilometrów to daje średnicę 400km. To jest obszar mniej wiecej połowy Polski.

 

 

Skomentuj