Trzy nieznane dotychczas asteroidy przeleciały ekstremalnie blisko Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W ciągu pierwszych dni 2018 roku wciąż dochodzi do kolejnych odkryć nieznanych wcześniej asteroid, które nagle zauważono w pobliżu naszej planety. W ciągu kilku dni zidentyfikowano aż trzy takie obiekty, które przeleciały w odległości mniejszej niż dystans z Ziemi do Księżyca.

 

Od kilku tygodni wciąż słyszymy o kolejnych dużych meteorach, które eksplodują płonąć w ziemskiej atmosferze. Okazuje się, że wiele z nich przelatuje w bardzo niewielkiej odległości od naszej planety i niemal do końca nie mamy tego świadomości.

Dwa dni po przelocie odkryto asteroidę znaną jako 2018 BW. Została zlokalizowana w ramach kompleksowego programu badania nieba, Catalina Sky Survey. Szacowana wielkość obiektu to około 14 m. Bliski przelot, w odległosci 167 549 km (0,43 LD) wystąpił 15 stycznia o 15:13 UTC. 

Dzisiaj spodziewane jest największe zbliżenie asteroidy 2018 BC, która również została odkryta w ramach Catalina Sky Survey i to zaledwie 2 dni temu. Obiekt ma około 8 metrów średnicy i powinien minąć Ziemię z prędkością względną 2,67 km/s w odległości 282 739 km (0,73 LD). To obiekt z grupy Apollo, która najczęściej ostrzeliwuje Ziemię. 

 

Jeden z takich obiektów, nazwany 2018 BD przeleciał obok Ziemi w odległości zaledwie 38 895 km (0,10 LD) i to dziesięciokrotnie bliżej niż średnia odległość od Księżyca. Asteroida ta została odkryta dzięki badaniu Catalina Sky Survey.

Stało się to zaledwie 7 godzin przed jej perygeum, które wystąpiło wczoraj, 18 stycznia o 15:43 UTC. Obiekt o średnicy do 5 metrów należy do rodziny Apollo. Był to zdecydowanie rekordowo bliski przelot i najbliższy w tym roku. 

W tym roku zaobserwowano już 4 przeloty znanych lub nieznanych ciał niebieskich, które minęły Ziemię w odległości mniejszej niż średni dystans z Ziemi na Księżyc. W zeszłym roku przez 12 miesięcy zanotowano 53 takie bliskie przeloty.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Maxxx

Czym się tak przejmować, w

Czym się tak przejmować, w kosmosie jest tyle gruzu że to normalne, gdy jakiś kawałek przeleci koło nas. A ci co krzyczą, jak to możliwe że tak poźno dostrzeżono te obiekty, radzę aby zwrócili uwagę na to że są to bardzo małe skały wielkości samochodu lub autobusu. Trzeba nieźle wytężyć wzrok aby dostrzec coś tak małego w ogromniej przestrzeni. Spróbujcie dostrzec kota przebiegającego przez drogę z odległości 20 km to się przekonacie jakie to łatwe.

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj