Sonda międzyplanetarna Voyager-1 wkrótce opuści Układ Słoneczny

Kategorie: 

Automatyczna sonda międzyplanetarna Voyager-1, rozpoczęła kosmiczną wędrówkę30 lat temu i wkrótce opuści Układ Słoneczny. Jednak, ponieważ coś takiego jak krańce układu jest czymś czysto hipotetycznym to za takowe uważa się ostatnie manifestacje słonecznego magnetyzmu.

 

Sonda Voyager-1 została zbudowana w latach siedemdziesiątych w Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie. To tam znajduje się też centrum zarządzania jego wyprawą. Właśnie poinformowano, że sonda osiągnęła "magnetyczne linie" skraju Układu Słonecznego.

 

Według naukowców, jest to ostatnia część podróży Voyagera-1 do przestrzeni międzygwiezdnej.  Sonda może przekroczyć granicę w ciągu najbliższych miesięcy.  Teraz dane pola magnetycznego wysyłane przez Voyager-1, wskazują na znaczny wzrost pola magnetycznego.  Jednakże kierunek linii pola magnetycznego ulega częstym zmianom.  Naukowcy nie są jeszcze w stanie stwierdzić, czy urządzenie znajduje się już w przestrzeni międzygwiezdnej.

 

Voyager-1 został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną w 1977 roku i obecnie znajduje się w odległości większej niż 18 miliardów kilometrów od Słońca.  Wciąż porusza się z prędkością 17 kilometrów na sekundę, a może stać się pierwszym statkiem kosmicznym, w historii cywilizacji, który znajdzie się poza Układem Słonecznym, w przestrzeni międzygwiezdnej.

 

 Sonda pokonała już kilka miliardów kilometrów więcej niż jego "bliźniak" Voyager-2, i jest aktualnie najdalej znajdującym się posłańcem ludzkości.  Przez 35 lat, sonda zrobiła zdjęcia Jowisza i Saturna, oraz pozwoliła naukowcom dowiedzieć się znacznie więcej o Uranie i Neptunie.

 

 

Źródłohttp://science.time.com/2012/12/05/voyager-1-at-the-threshold-of-forever/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze