Prywatna korporacja kosmiczna SpaceX zaprezentowała swoją nową megarakietę - Falcon Heavy

Kategorie: 

Źródło: SpaceX

Firma SpaceX pokazał swoje nowe dzieło, największą ze zbudowanych dotychczas przez nich rakiet, nazywana megarakietą - Falcon Heavy. Pierwsze jej wystrzelenie planowane jest na styczeń przyszłego roku. 

 

Zdjęcia nowej rakiety zostały opublikowane przez założyciela SpaceX, Elona Muska. Wykonano je w hangarze firmy znajdującym się na Florydzie. Kilka dni temu poinformowano, że pierwszym ładunkiem, który podniesie Falcon Heavy, będzie elektryczny samochód sportowy Tesla Roadster.

 
Do końca tego roku spółka planuje testowe uruchomienia silników rakietowych jeszcze na ziemi. Dwustopniowa rakieta Falcon Heavy posiada dwa boczne akceleratory. Falcon Heavy, dzięki wielkiej nośności, jest przeznaczony do wynoszenia większych satelitów. Ponadto planuje się wykorzystanie tej rakiety do wysłania pierwszej prywatnej misji na Marsa. 

Według przedstawicieli SpaceX, Falcon Heavy będą mogli wyjścia do niską orbitę okołoziemską aż 63 tony ładunku. Do tej porty rekordową rakietą o największej nośności, jaka została stworzona w historii ludzkości, jest uważana konstrukcja Saturn V, która była używana od 1967 do 1973 roku. Ta megarakieta, była w stanie wynieść na niską orbitę aż 141 ton ładunku. 

Równolegle do SpaceX swoją potężną rakietę opracowuje agencja kosmiczna NASA. Ich nowe dzieło to Space Launch System (SLS). Według specyfikacji, będzie w stanie wynosić na orbitę do 70 ton ładunku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ARTUR

Kwestie gospodarcze

Kwestie gospodarcze pozostawiono prywatnej firmie , NASA natomiast zajmuje się kwestiami militarnymi typu X- 37B , napędem hipersonicznym i obsługą floty kosmicznej . W Rosji i Chinach jest identycznie z tą różnicą iż gospodarka i nauka ma większy udział państwowy .

Portret użytkownika CCCP

No i widać jak na dłoni kto

No i widać jak na dłoni kto jest potęgą w podboju kosmosu.

Prywatna firma z USA ma rakiety kosmiczne, wysyła ludzi i sprzęt w kosmos.

Tymczasem RoSSja - niegdyś dość znaczący kraj w podboju kosmosu - dziś jedynie czym się zajmuje to produkcją onuc.

Portret użytkownika U_P_Adlina

hehehehe! Niedawno pisałeś,

hehehehe! Niedawno pisałeś, że Rosja nie ma sputników w kosmosie? Pamiętasz? To była kolejna twoja kompromitacja po "niusach" o PKB belgii. I dalej bajdurzysz swoje. Jak na razie ta firma ma w planach wystrzelenie rakiety, co może zakończyć się - jak wiele ostatnich "sukcesów" uSSmanów - kolejną porażką. A ruskie sputniki już dawno zostały wyniesione na orbitę. Więc o jakich onucach ty piszesz, gdy te "onuce" okopują uSSmańskie zady na Bliskim Wschodzie? Wróć na ziemię trollino.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Dr Piotr

Jakieś zwarcie w mózgu mająCi

Jakieś zwarcie w mózgu mająCi specjaliści czy co?Skoro rakieta z lat 70-tych wynosiła ponad 2-krotnie większy ładunek, to co to za postęp, chyba raczej uwstecznienie i żaden powód do dumy. Chyba duma na poziomie firmy SpaceX, bo konkurencja z lat 70-tych ją zabija.

Portret użytkownika Grzegorz Bednarski

przynajmniej mają mózgi -

przynajmniej mają mózgi - nowe rakiety mają być dużo tańsze w produkcji i eksploatacji, tzn. rakiety buduje firma, a nie firma na zlecenie rządu (niebotyczne granty na opracowanie technologii, odpowiednie łapówki za zawyżenie kosztów, niepotrzebne utrudnienia formalne, kupa niepotrzebnych, wysoko opłacancyh dyrektorów, biurokratów, senatorów itp.), poza tym mają móc więcej, wykorzystywać nowszą technologię itp., oczywiście całej nadbudowy się nie pozbędą, bo byłby aj waj

Skomentuj