Stworzono nowatorską egzoprotezę dłoni, która pozwala nawet na grę na instrumentach

Kategorie: 

Źródło: Georgia Tech na youtube.com

Naukowcy stale udoskonalają możliwości oferowane przez protezy. Utrata kończyny jeszcze niedawno była ogromnym ograniczeniem na całe życie, ale w obliczu nowych technologii sytuacja ta zaczyna się zmieniać. 

Większość obecnie dostępnych protez nie jest w stanie odtworzyć pełnej kontroli nad palcami człowieka. Jednak naukowcy z Georgia Tech College of Desing postanowili przekroczyć to ograniczenie i stworzyć protezę o nazwie Luke Skywalker, przy użyciu której możliwa jest gra na pianinie.

 

W najnowszej protezie zamocowano sondę ultradźwiękową, która jeszcze czulej wychwytuje ruchy mięśni, poprzez które użytkownik próbuje poruszyć fantomowym palcem. Urządzeniu zaprogramowano algorytm, w którym każdy, unikalny ruch mięśnia odpowiada ruchowi jednego z palców oraz sile, z jaką chce się go użyć.

Na nagraniu opublikowanym przez Georgia Tech na Youtubie widać, jak mężczyzna bez ręki używa protezy do odegrania na pianinie prostej melodii. To dopiero początek skomplikowanych prac i testów nad protezą Luke Skywalker, jednak efekty już są oszałamiające. Być może w przyszłości nie będzie już istotnej różnicy w mobilności i życiu codziennym osób, które doświadczyły amputacji.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika rtty4

Za kilka lat czy miesięcy tzw

Za kilka lat czy miesięcy tzw. medycyna ukradnie to urządzenie i będzie ono przedstawiane jako "ogromny postęp medycyny".
Uczulam wszystkich na masowe złodziejstwo medycyny: wszelkie sondy, elektrody, pompy infuzyjne, pompy perystaltyczne, EKG, EEG, wzierniki, laparoskopy, rejestratory, monitory, mierniki saturacji, tomografy komputerowe, rentgeny, rezonanse magnetyczne, kombajny laboratoryjne, implanty tytanowe, USG z dopplerem i bez dopplera, chromatografy, a nawet sklapele, nożyczki i strzykawki - to dzieła matematyków, fizyków, chemików, metalurgów, elektroników czy informatyków, którzy dostosowali wszystko tak, aby medyczne, intelektualne eunuchy dały radę ich używać.
Przecież te medyczne pierdoły jeszcze nie tak dawno wykluczyły i zniszczyły gościa który stwierdził, że przed operacją warto myć ręce (szczególnie jeśli wcześniej robiło się sekcję zwłok) - czego tu oczekiwać innego niż tego co się da ukraść?
Z tego co widać to medycyna skończyła się zanim się jeszcze zaczęła. Medycyna jest jak niepełnosprawne, złośliwe dziecko które kradnie wszystkim wokoło zabawki.

Portret użytkownika rtty4

"a na koniec aplikują

"a na koniec aplikują właściwy lek, bądź metodę leczniczą."
Myślę, że słowo "właściwy" - to bardzo optymistyczna wersja. Bardziej powiedziałbym "ten, od którego pm był bardziej przekonywujący".

Skomentuj