Naukowcy osiągnęli pierwszy kontakt "emocjonalny" ze sztuczną inteligencją

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badacze z Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Niżnym Nowogrodzie stworzyli sztuczną inteligencję, która potrafi rozpoznawać emocje w ludzkiej mowie. Sztuczna sieć neuronowa dopiero się uczy. Jej przyszłym celem jest wypełnienie luki w komunikacji między człowiekiem a maszyną.

Rosyjscy naukowcy pracują nad stworzeniem sztucznej inteligencji, której matematyczny model budowy odpowiada komórkom nerwowym żywego organizmu. Umożliwia to przede wszystkim rozwój sieci neuronowej, która może nauczyć się rozpoznawać ludzkie emocje na podstawie rejestrowanego dźwięku.

 

Ton ludzkiego głosu ma być analizowany przez sztuczną inteligencję w podobny sposób, w jaki rejestruje się obraz w podczerwieni. Na podstawie nagrań tworzone są trójwymiarowe diagramy, których rozpiętość kolorystyczna sięga od zieleni do czerwieni. Im bardziej czerwony kolor, tym bardziej intensywne są emocje – na przykład gniew i radość.

Póki co sieć neuronowa trenuje na tysiącu nagrań, w których 24 osoby mówią w języku angielskim i intonują różne wypowiedzi. Do tej pory sztuczna inteligencja nauczyła się rozpoznawać osiem emocji – radość, złość, neutralność, spokój, zaskoczenie, smutek, strach oraz wstręt. Jak dotąd dokładność programu wynosi 71 %.

 

Twórcy uważają, że ich dzieło prawdopodobnie nigdy nie osiągnie 100 % dokładności. Jest jednak bardzo możliwe, że będzie on na tyle kompetentny, by móc odróżniać większość emocjonalnego nacechowania wypowiedzi, nawet bez konieczności zaznajomienia ze stosowanym językiem. Jeśli projekt się powiedzie, z pewnością znajdzie się wielu chętnych na zakup oprogramowania – przykładem mogą być boty często stosowane w infoliniach.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika elzar

hm,budowa robotów,nawet jako

hm,budowa robotów,nawet jako naszych sługów będzie odbywała się z dużym oporem.
Chyba że szybko stworzą bzykające się roboty,tak rzeczywiste jak prawdziwe kobiety.Natychmiast doszło by do masowego kupna ... Adrianny Limy i innych
przez sporą grupkę nieudaczników.

Portret użytkownika rtty4

No ale trzymajmy się sensu,

No ale trzymajmy się sensu, bo znowu zaczną powstawać legendy:
a) nie osiągnięto "kontaktu emocjonalnego" tylko zarejestrowano różnicę (najprawdopodobniej  częstotliwości) we fragmentach zdań wypowiadanych z różnymi emocjami.
b)"Ton ludzkiego głosu ma być analizowany przez sztuczną inteligencję w podobny sposób, w jaki rejestruje się obraz w podczerwieni." - no bzdura. Najprawdopodobniej jakiś pacan zobaczył wykres FFT w stylu "waterfall" i na ten widok uaktywniły mu się resztki komórek mózgowych wypluwając wspomnienie z filmu "predator" (ewentualnie sieć jest dwuwymiarowa i funkcja aktywacji przedstawiana jest w kolorach, albo jeszcze kilka innych rzeczy, ale żadna związana z podczerwienią)
c)"Rosyjscy naukowcy pracują nad stworzeniem sztucznej inteligencji, której matematyczny model budowy odpowiada komórkom nerwowym żywego organizmu" .... sieć neuronowa ma w nazwie "neuronowa" z tego powodu, że naśladuje komórki żywego organizmu - neuronów. I taka idea panuje od samego początku kiedy komuś przyszło do głowy zbudować najstarszy perceptron.
d)"Jest jednak bardzo możliwe, że będzie on na tyle kompetentny, by móc odróżniać większość emocjonalnego nacechowania wypowiedzi, nawet bez konieczności zaznajomienia ze stosowanym językiem" - sieci analizujące widmo dźwięków wydawanych przez np. silnik samochodu już to robią i potrafią zdiagnozować dane uszkodzenie i robią to już od kilkunastu lat (choć nie wiem z jaką skutecznością)
e) tak to jest jak wyższa skloła ekonomii albo innego zwijania makaronu bierze się za nie swoją działkę, bo wydaje się im, że "doktor/profesor gotowania na gazie"  to to samo co doktor/profesor np. w matematyce (choć może robią naprawdę coś sensownego tylko dziennikarz wszystko spartolił)
 

Skomentuj