Następna katastrofalna super erupcja może zmienić bieg historii szybciej niż nam się wydawało

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Najnowsze badania wskazują na to, że supererupcja wulkaniczna może nam grozić właściwie w każdym momencie. Takie zjawisko w czasach nowożytnych, mogłoby dosłownie zmienić bieg historii. Zresztą w przeszłości, coś takiego w ciągu ostatnich kilkuset tysięcy lat, miało miejsce wielokrotnie. Według ekspertów interwały między kolejnymi dużymi erupcjami są znacznie krótsze niż nam się dotychczas wydawało, a to znaczy, że kolejna może być tuż tuż.

Do tej pory sądzono, że wielkie erupcje mające potencjał do wpływania na ziemski klimat, występują zwykle w przedziałach czasowych od 45 tys. do 700 tys. lat.  Jednak nowe badania naukowe wskazują na to, że takie wydarzenia są znacznie częstsze i występują nawet co 17 tys. lat.

 

Jeśli to prawda, może to oznaczać, że kolejna wielka erupcja wulkaniczna na Ziemi jest już dawno spóźniona. Wszelkie znane nam ślady geologiczne wskazują, że ostatnio superwullkan wybuchł na naszej planecie od 20 do 30 tys. lat temu. Wiele wskazuje na to, że fakt, iż tak dawno nie doszło do tego typu erupcyjnego wydarzenia, jest po prostu dużym szczęściem ludzkości.

Jak wiadomo wulkany są w stanie w bezpośredni sposób kształtować ziemski klimat. W obecnym okresie ocieplenia, pojawienie się supererupcji, która zmniejszyłaby ziemską temperaturę, wydaje się być nawet czymś raczej pożądanym. Poprzez znaczne emisje aerozoli do stratosfery, ziemska średnia temperatura, mogłaby spaść i to nawet o kilka stopni. Taki dodatkowy efekt może się nie wydawać czymś niekorzystnym, ale należy pamiętać, że zaburzenia klimatu często wywołują liczne anomalie pogodowe które powodują zupełnie nieznane zagrożenia.

 

Podstawowym negatywnym skutkiem byłyby kwaśne deszcze, które niszczyłyby wiele upraw. To z pewnością wpłlynęłoby na ceny żywności, co z kolei przełoży się na głód w cześći świata. Skala problemów jakie mogłyby się pojawić po supererupcji, może być tak wielka, że efekt schłodzenia naszej planety i to okresowy a nie stały, może nie być warty tego co stanie się z dużą częścią ludzkości.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika lommo

Takie problemy zdarzają się

Takie problemy zdarzają się chyba nawet częściej niż co kilkanaście tysięcy lat. W latach 535 - 539 n.e. kroniki notują brak chleba, w Chinach śnieg w sierpniu. Przyczyna jest do dziś nie wyjaśniona, ale wygłodzenie ludności skutkowało w latach 541 - 542 pandemią dżumy od Bizancjum aż do Irlandi. Nastąpiło to w momencie kiedy cesarz Justynian był już praktycznie pewny odwojowania Itali. Dalej już nie było szans. W 1816 nastąpił "rok bez lata" bo gigantycznej erupcji wulkanu Tambora. Efektem były bardzo dotkliwe braki żywności dla ludzi i paszy dla koni. Gospodarka była bliska upadku bo owies podrożał 8x.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika r.abin

Nie tylko supererupcja jest

Nie tylko supererupcja jest "spóźniona". Obecne ocieplenie (bo epoka lodowcowa trwa już 2,6 mln lat), jest dłuższe (i mniejsze) od trzech poprzednich. A nas, straszy się (pobierając myto) globalnym ociepleniem. Dane ze strony: jednaziemia.pl

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Nie czaruj Adminie... Jakie

Nie czaruj Adminie... Jakie "super"... po prostu wulkany i tyle... Smile

 Gdyby naukowcy mieli wiedzę, którą ja posiadam, nigdy by takich głupot o "superwulkanch" nie pisali... Nie ma żadnych superwulkanów, tylko wulkany, które są wynikiem spękań poszczególnych komór plasterowatej struktury sfery ziemskiej. Ziemia nie jest kulą. Jest sferą. Najsilniejsze erupcje wulkanów na Ziemi to w czasach nowożytnych Wezuwiusz i Wyspa św. Heleny. Żaden wulkan nie jest w stanie dokonac globalnego kataklizmu, chyba, ze wybuchłyby wszystkie naraz.

Portret użytkownika SN69ll

Jeśli to co czasami

Jeśli to co czasami publikujesz...jest wynikiem dobrego nastroju...po dobrym trunku...i ma być jakąś formą satyry z własnej osoby...zwracam honor...jeśli nie...pozostaję przy poprzedniej ocenie...

Skomentuj