W Europie wykryto radioaktywny ruten 106. Trwa dochodzenie w sprawie jego pochodzenia

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Kilka sieci monitoringu skażenia radioaktywnego w Europie wykryły ostatnio pojawienie się skażenia promieniotwórczym izotopem rutenu 106. Jest to radionuklid sztucznego pochodzenia. W atmosferze wykryto go na poziomie kilku millibekereli na metr sześcienny powietrza. 

 

Wiadomość na temat skażenia była relacjonowana na całym świecie. Zainteresował się tym również francuski instytut atomowy IRSN (Institut de Radioprotection et de Sûreté Nucléaire), który rozpoczął dochodzenie w tej sprawie.

 

Eksperci z IRSN twierdzą, że zmobilizowano wszystkie ośrodki monitoringu radiologicznego atmosfery i prowadzono regularne analizy z wszystkich stacji monitorujących. Za okres od 27 września do 13 października 2017 roku, tylko stacje Seyne-sur-Mer w Nicei wykazała obecność rutenu 106 w ilościach śladowych. Od 13 października 2017 roku, ruten 106 nie był już wykrywany we Francji.

 

Wyniki pomiarów z wszystkich stacji europejskich przekazanych do wspomnianego instytutu do 3 października 2017 roku, potwierdziły obecność rutenu 106 w atmosferze w większości krajów europejskich. 

 

Później wykrywano stały spadek rutenu 106 i obecnie izotop ten nie jest już wykrywany w Europie. Jak stwierdza raport IRSN, poziomy stężenia rutenem 106 w powietrzu, które zostały zarejestrowane nad Europą, są bez znaczenia dla zdrowia ludzi i środowiska.

 

Na podstawie danych meteorologicznych dostarczonych przez Meteo France, IRSN przeprowadził symulacje w celu zlokalizowania strefy uwalniania rutenu. Usiłowano ustalić ilości wyemitowanego rutenu, a także termin zdarzenia.

Mapa podsumowująca uzyskane wyniki, potwierdza, że ​​najbardziej prawdopodobna strefa uwolnienia izotopu rutenu 106 leży między rzeką Wołgą, a Uralem. Nie ma jednak możliwości ustalenia na podstawie dostępnych danych, gdzie dokładnie rozpoczęła się emisja skażenia. 

 

Najbardziej prawdopodobna ilość wyemitowanego rutenu 106 , według szacunku na podstawie symulacji IRSN, to między 100 a 300 terabekereli. Mogło to być uwolnienie przypadkowe i wystąpiło w ostatnim tygodniu września 2017 r.

 

IRSN twierdzi, że ilość rutenu 106 zmierzonego w produktach żywnościowych zaimportowanych celowo z obszaru podejrzewanego za źródło emisji, potwierdza, że doszło do tego właśnie w Rosji.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj