Czy USA znów planują zamach stanu na Kubie?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Przez ostatnie dekady, stosunki dyplomatyczne między Kubą a Stanami Zjednoczonymi były bardzo skomplikowane. Pierwsze pozytywne zmiany odnotowano za rządów Baracka Obamy - pod koniec 2014 roku nastąpił przełom, gdy ówczesny prezydent USA niespodziewanie zapowiedział chęć poprawy wzajemnych relacji. Rok później odbyło się ważne spotkanie Obamy i Raula Castro, które miało charakter wręcz historyczny. Jednak zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich automatycznie pogrzebało wszelkie szanse na rozwiązanie wieloletniego konfliktu.

 

Na dzień dzisiejszy wygląda na to, że wzajemne relacje między Kubą a USA cofną się do czasów sprzed 2014 roku. W przeciwieństwie do Obamy, Donald Trump cały czas był przeciwnikiem zbliżenia politycznego. Do tego dochodzi tajemniczy "atak soniczny" na amerykańskich dyplomatów w Hawanie, który miał wywołać poważne problemy zdrowotne u części z nich. Władze USA zadecydowały o wycofaniu większości pracowników z Kuby i zagroziły zamknięciem ambasady, która została otwarta w 2015 roku.

 

Wspomniany atak soniczny sprawił, że ponad 21 pracowników amerykańskiej ambasady na Hawanie doznało przede wszystkim łagodnych uszkodzeń mózgu i utraty słuchu. Dyplomaci twierdzą, że słyszeli dziwne dźwięki, które pojawiały się tylko w konkretnych miejscach w danych pomieszczeniach. Sytuacja była ponoć poważna do tego stopnia, że pracownicy ambasady zostali odesłani do Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie USA wydaliły ze swojego kraju 15 kubańskich dyplomatów.

Szczegóły tych ataków sonicznych owiane są tajemnicą. Powyższe nagranie przedstawia dźwięki, które mieli słyszeć dyplomaci. Zdaniem analityków z USA, pracownicy ambasady w Hawanie padli ofiarą ataku akustycznego, z kolei Kuba odrzuca zarzuty i zasugerowała, że wysokie dźwięki mogą raczej przypominać odgłos świerszczy. Stany Zjednoczone jeszcze nie wystosowały formalnego oskarżenia, lecz domniemany atak już poważnie zaszkodził wzajemnym relacjom. Amerykanie żądają, aby Kuba zbadała źródło tych dźwięków, lecz z drugiej strony utrudniają śledztwo blokując dostęp do świadków i dokumentacji medycznej. W skrajnym przypadku można byłoby powiedzieć, że cały ten atak soniczny został zmyślony.

 

W latach 60. XX wieku, agencja CIA proponowała szereg tajnych operacji, których cel był tylko jeden - obalenie komunistycznego rządu na Kubie. Brzmi jak teoria spiskowa, lecz informacje te zostały zawarte w dokumentach nawiązujących do zamachu na Johna F. Kennedy'ego. Gdy tzw. inwazja w Zatoce Świń zakończyła się porażką, CIA próbowała licznych operacji sabotażowych oraz wojskowych, w tym także zamachów na życie kubańskich polityków oraz samego Fidela Castro - tzw. Operacja Mangusta. Gdy wszystkie akcje zawiodły, agencje rządowe zaplanowały operację fałszywej flagi. Zakładała ona organizację zamachów terrorystycznych na terenie Miami, Florydy i Waszyngtonu - kontrolowaną eksplozję kilku ładunków wybuchowych, "schwytanie" kubańskiego agenta i spreparowanie dowodów. Operacja Northwoods z 1962 roku miała umożliwić wypowiedzenie wojny i inwazję na Kubę, jednak została odrzucona przez Kennedy'ego, który rok później został zabity w tajemniczych okolicznościach. Innym przykładem nieudanego zaprowadzenia rewolucji był tajny program z 2009 roku - tym razem USA chciały posłużyć się "turystami" z Ameryki Łacińskiej, którzy mieli prowadzić rekrutację i sprowokować zmiany polityczne na Kubie.

 

Czy ten domniemany atak soniczny nie jest przypadkiem zaplanowaną przez amerykańskie służby operacją false flag? Nawet jeśli Stany Zjednoczone nie przygotowują się do inwazji zbrojnej na Kubę, podejrzany atak na amerykańskich dyplomatów pozwala nie tylko zepsuć obecne stosunki polityczne, ale może także służyć jako operacja zaczepna, która daje teraz służbom szerokie pole do popisu - w tym również do przeprowadzenia kolejnych operacji i zorganizowania zamachu stanu na Kubie. Lata lecą, a metody CIA nie uległy zbyt wielkiej zmianie.

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Inwazja_w_Zatoce_%C5%9Awi%C5%84

https://pl.wikipedia.org/wiki/Projekt_Kuba

https://pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_Northwoods

https://www.archives.gov/files/research/jfk/releases/docid-32112987.pdf

http://www.breitbart.com/national-security/2017/10/27/cuba-sonic-attacks-u-s-diplomats-cri...

https://qz.com/1113692/cuba-sonic-attacks-havana-blames-crickets-and-cicadas-for-injuries-...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Zenek ;)

"Czy ten domniemany atak

"Czy ten domniemany atak soniczny"

-jak to stało na jednym blogu podczas tego ataku było słuchać SZUM jakby SKRZYDEŁ TYSIĘCY PASIKONIKÓW.....

a teraz polecam to porównać z PLAGĄ SZARAŃCZY...... jaki odgłos to coś wydaje.... i KOJARZYĆ....

bo jak dla mnie TO BYŁ ATAK WYMODLONEGO NAZISTOWSKIEGO NOLA... z jezuskiem./ maschiachem.... na nich

Portret użytkownika Zenek ;)

"Czy ten domniemany atak

"Czy ten domniemany atak soniczny"

-jak to stało na jednym blogu podczas tego ataku było słuchać SZUM jakby SKRZYDEŁ TYSIĘCY PASIKONIKÓW.....

a teraz polecam to porównać z PLAGĄ SZARAŃCZY...... jaki odgłos to coś wydaje.... i KOJARZYĆ....

bo jak dla mnie TO BYŁ ATAK WYMODLONEGO NAZISTOWSKIEGO NOLA... z jezuskiem./ maschiachem.... na nich

Skomentuj