Stworzono pierwsze przezroczyste panele słoneczne. Wkrótce każda szyba będzie mogła produkować elektryczność

Kategorie: 

Źródło: University of Michigan

Inżynierowie z University of Michigan opracowali rewolucyjną przeźroczystą baterię słoneczną. Urządzenie może być używane w oknach i wyświetlaczach oraz różnych gadżetach. Czy to zapowiedź energetycznego przełomu? 

Panel fotowoltaiczny nowego typu oparty jest na cienkiej warstwie organicznych cząsteczek, które absorbują światło niewidzialnej dla ludzkiego oka części widma. Chodzi o promieniowanie ultrafioletowe i podczerwone. 

 

Zdaniem naukowców, gdyby wszystkie szyby w Stanach Zjednoczonych  wymieniono na takie fotowoltaiczne przezroczyste panele słoneczne, to energia otrzymana z nich wystarczyłaby, do pokrycia 40% wszystkich potrzeb Amerykanów na elektryczność. 

 

Obecnie efektywność tradycyjnych paneli słonecznych wynosi zaledwie 15 do 18%. Wydajność nowej przezroczystej baterii jest jeszcze mniejsza i wynosi nieco powyżej 5%. Jednak możliwość jej zastosowania powoduje, ze technologia ta jest na tyle obiecująca, że może się to opłacać już teraz , a co dopiero po jej udoskonaleniu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dd

Kolejne panele słoneczne w

Kolejne panele słoneczne w postaci szyby. Już parę lat temu pojawiały się takie informacje.

Dla mnie tak czy inaczej na pierwszym miejscu zapotrzbowania na baterie słoneczne są dachówki. Budowanie całych dachów z paneli słonecznych wydaje się bardziej wydajne energetycznie.

Portret użytkownika oneFromTheMillion

Przy sprawności 5% wymiana

Przy sprawności 5% wymiana wszystkich szyb w USA pokryła by 40% zapotrzebowania energetycznego kraju. Przy sprawności 15% pokryłaby 120% zapotrzebowania...
Produkowanie energii z paneli FV ma wady i zalety: więcej źródeł prądu to większe bezpieczeństwo energetyczne, mniejsze straty przesyłowe, ale: uzależnione od światła słonecznego wymagają ciągłej pracy konwencjonalnej elektrowni która będzie w stanie kompensować braki nasłonecznienia. Pod tym względem o wiele bardziej bezpieczne jest wykorzystywanie energii skumulowanej w rzekach.

Skomentuj