Kurdowie i wojska USA zdobyły jedno z największych pól naftowych w Syrii

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jak informowaliśmy niedawno, jakiś czas temu w Syrii rozpoczął się wyścig o pola naftowe, które pozostają pod kontrolą bojowników ISIS. Podczas gdy Rosja wspiera syryjskie siły zbrojne, Kurdowie otrzymują pomoc od Stanów Zjednoczonych. Obie strony konfliktu prowadzą ofensywę w muhafazie Dajr az-Zaur - oficjalnie jest to walka z terroryzmem, a nieoficjalnie trwa rywalizacja o kontrolę nad pokładami ropy naftowej.

 

Przez prowincję przebiega rzeka Eufrat. Po zachodniej stronie szturmują wojska rosyjskie i syryjskie, zaś po wschodniej znajdują się uzbrojeni Kurdowie i siły zbrojne Stanów Zjednoczonych. Tak się jednak składa, że najwięcej pól naftowych znajduje się po stronie wschodniej. Zakładając, że strony konfliktu "podzielą się" prowincją a granica będzie przebiegać wzdłuż Eufratu to Syria straci duże pokłady tego surowca.

Położenie pól naftowych w Dajr az-Zaur - mapa nie uwzględnia najnowszych posunięć wojsk

Niektóre pola naftowe zostały przejęte przez syryjskie siły zbrojne, lecz Kurdowie i żołnierze USA dokonują znacznie większych postępów. Media podają, że dziś udało im się zdobyć kolejne terytoria a wraz z nimi pole naftowe Al-Omar, zdolne do produkcji około 9 tysięcy baryłek ropy dziennie. Wcześniej w jego okolicy znajdowały się siły rządowe, które zostały wyparte przez bojowników ISIS.

 

Nacierający Kurdowie wkrótce mogą przejąć kontrolę nad wielkimi zasobami ropy naftowej co zapewni im duże fundusze na rozwój własnej armii i zbudowanie niezależnego państwa. Stany Zjednoczone wspierają ich dążenia niepodległościowe w Syrii a jednocześnie narażają ich na konflikt z Irakiem, Iranem, Syrią i Turcją.

 

Źródła:

https://www.nytimes.com/aponline/2017/10/22/world/middleeast/ap-ml-syria.html

https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-oilfield/u-s-backed-militias-seize...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Chrobry1

Cos szatany zjednoczone , ich

Cos szatany zjednoczone , ich wywiad CIA mowi ze kolejne 911 jest kwestia czasu , sa przecieki ze moze to byc 3.11.2017r . Cos mi tu smierdzi dzis informacja ze trump chce odtajnic dokumenty dotyczace  zabojstwa kennedyego , ciekawe co sie stanie , moim zdaniem tez ta operacja jest kwestia czasu jezeli zbrodniczy rzad usa chce utrzymac sie na powierzchni i ich  wszystkie tajne organizacje ,cos mowili ze moga znowu uzyc samolotow do tego . 

Skomentuj