Europejski projekt Copernicus postępuje, a wraz z nim kontrola całego globu

Kategorie: 

Źródło: ESA

Dziś z rosyjskiego kosmodromu w Plesiecku wystartował brytyjski satelita o nazwie Sentinel-5 Precursor, który ma za zadanie monitorować jakość powietrza na całym świecie. Satelita wyposażony w urządzenie Tropomi, holenderskiego autorstwa, ma wykonywać każdego dnia 20 milionów obserwacji, tworząc mapy zanieczyszczających gazów i cząsteczek, które mogą być szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.

 

Sentinel-5P wchodzi w skład programu Copernicus, stworzonego przez Unię Europejską. Jego zadaniem będzie systematyczne i rutynowe dostarczanie danych. Satelita został wystrzelony na orbitę za pośrednictwem rosyjskiej lekkiej rakiety nośnej i znalazł się w kosmosie o godzinie 12:27 czasu lokalnego Wielkiej Brytanii.

 

Unia Europejska, z pomocą Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) pracuje nad konstelacją satelitów w ramach programu Copernicus – programu oberwacji Ziemi, utworzonego w celu wsparcia działań z zakresu ochrony środowiska oraz ludności. Pięć satelitów jest już na orbicie, a w ciągu najbliższych lat jeszcze wiele do nich dołączy.

 

Wszystkie satelity programu Copernicus mają za zadanie zbierać dane z Ziemi i informować państwa członkowskie o różnych zjawiskach – od rybołówstwa po rozbudowę miast. Sentinel-5P ma być specjalnym wkładem Wielkiej Brytanii w całość przedsięwzięcia. 

Satelita jest wyposażony w urządzenie o nazwie Tropomi (Tropospheric Monitoring Instrument), dzięki któremu będzie w stanie tworzyć każdego dnia globalne mapy zanieczyszczeń powietrza dwutlenkiem azotu, ozonem, formaldehydem, dwutlenkiem siarki, metanem oraz tlenkiem węgla.

 

„Prekursor” w nazwie satelity nawiązuje do tego, że przyrząd Tropomi to wersja testowa niemal identycznego czujnika, w który w 2021 roku zostaną wyposażone europejskie satelity pogodowe nowej generacji.

Jednym z głównych zastosowań pozyskiwania danych przez Sentinel-5P będzie dostarczanie prognoz dotyczących jakości powietrza, w tym wystosowywanie ostrzeżeń na temat wysokiego stężenia zanieczyszczeń. Satelita został zbudowany w mieście Stevenage, na północ od Londynu, przez brytyjską firmę Airbus Defense and Space, w ramach umowy podpisanej w 2011 roku o łącznej wartości 45,5 mln euro.

 

Chociaż program Copernicus jest bezpośrednią inicjatywą UE, rząd brytyjski jasno zadeklarował, że nie zamierza opuszczać programu, gdy kraj odłączy się od Unii Europejskiej w marcu 2019 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika PędnikNieŁągiewki

A monitorowanie najgorszych:

A monitorowanie najgorszych: furanów, dioxyn itp. Wielkiej Rodziny Kancerogenów powstających przy spalaniu śmieci, opon, plastików itp. zostawili w gestii Pana B. którego Synowi i Matce Pana B. "opiece" my, Podlacy smrodzący z kominów w/w ingrediencjami między Odrom i Nysom zawierzeni'śmy som...

Portret użytkownika Jasio

".. tworzyć każdego dnia

".. tworzyć każdego dnia globalne mapy zanieczyszczeń powietrza dwutlenkiem azotu, ozonem, formaldehydem, dwutlenkiem siarki, metanem oraz tlenkiem węgla. .."

Związków Aluminium, Baru i Strontu - też ? Czyli monitorować = lepiej koordynować oprysk "chemtrails" i sterowanie HAARP-em ? Smile

Pytanie jest tylko JEDNO: - KTO jest WŁAŚCIEIELEM projektu, systemu docelowego i sprzętu ? Smile

Skomentuj