Elektrownia wiatrowa na Oceanie Atlantyckim może zasilić energią całą planetę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dwoje naukowców z Department of Global Ecology na Uniwersytecie Stanford postanowili zweryfikować maksymalny potencjał elektrowni wiatrowej. Jak się okazuje, elektrownia wiatrowa na otwartych wodach oceanicznych może zasilić energią elektryczną całą planetę.

 

Prędkość wiatru nad oceanem jest o 70% wyższa niż na lądzie, ponieważ nic nie blokuje jego przepływu, a to daje spory potencjał turbinom wiatrowym. Naukowcy wyliczyli, że elektrownia wiatrowa osadzona na oceanie byłaby w stanie wytworzyć cztery razy więcej energii niż jej odpowiednik na lądzie.

 

Autorzy badań uważają, że ich wyniki są niezbitym dowodem na to, że stworzenie elektrowni wiatrowej na głębokim oceanie, jeśli byłoby technicznie i ekonomicznie możliwe, jest w stanie dostarczyć energii elektrycznej dla całej cywilizacji.Według stworzonego przez badaczy modelu matematycznego, duża elektrownia wiatrowa mogłaby zaspokoić całkowite globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Warto jednak dodać, że taka elektrownia musiałaby zajmować około 3 miliony kilometrów kwadratowych – nieco więcej niż powierzchnia terytorium Argentyny.

 

Choć wydaje się to wiele, powierzxhnia ta stanowi mniej niż 3% całego obszaru Oceanu Atlantyckiego. Tymczasem niedawno przeprowadzona analiza wskazuje na to, że jedynie 4% światowej energii elektrycznej pochodzi z elektrowni wiatrowych, które znajdują się na morzu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet
loading...


Komentarze

Portret użytkownika Dr Piotr

A oni dalej robią wiaraczki

A oni dalej robią wiaraczki śmigłowe, zamiast iść za pomysłem Polaka, który stworzył i opatentował wiatraki kolumnowe, dużo wydajniejsze i nie wymagające pozycjonowania względem kierunku wiatru. Niestety pomysł nie ma przebicia, bo lobby producentów wiatraków śmigłowych gasi każdy przejaw konkurencji...w końcu liczy się kasa, a nie rozwój technologii i zastępowanie starych nowymi wydajniejszymi. O innych alternatywnych źródłach energii nawet nie mówię, bo wszyscy wiemy, że jest podobnie.

Portret użytkownika MiamiVibe

Jest wiele niesamowitych i

Jest wiele niesamowitych i realnych do wykonania pomysłów, które zmieniłyby ludzkie życie niewyobrażalnie, ale co z tego, skoro ich twórcy już nie żyją, a wyniki ich badań posiada elita i strzeże profesjonalna armia. Jeśli owy pomysł staje się już przestarzały dla elit, udostępnia się go odpłatnie motłochowi :) 

------------------------------------

Jedynym czego się boją, jesteś Ty.

Skomentuj