Niewielka asteroida eksplodowała nad Chinami! W pobliżu Shangri-La trwają poszukiwania meteorytów

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

W dniu 4 października 2017 r. nad Chinami zaobserwowano eksplozję meteoru lub małej asteroidy, która uległa zniszczeniu podczas wejścia w atmosferę ziemską. Zjawisko zarejestrowano w południowo-zachodniej Chinach o godzinie 12:07 UTC (20:07 czasu lokalnego). 

Obserwacja trwała nie dłużej niż 10 sekund, po których obiekt rozpadł się wywołując bardzo jasny błysk. Po niem nastąpił grom dźwiękowy. Według raportów świadków obiekt eksplodował w pobliżu miasta Shangri-La w prowincji Yunnan w Chinach. Według doniesień mediów ludzie w Shangri-La obserwowali akurat pełnię Księżyca, co jest elementem okresowego jesiennego święta. Wszyscy byli zdumieni, gdy na niebie pojawiło się kolejne, nawet jaśniejsze ciało niebieskie.

Z niektórych doniesień wynika, że na niebie eksplodowały trzy obiekty. Mogło to być wynikiem fragmentacji ciała niebieskiego, która następowała wraz z wejściem kosmicznej skały w atmosferę. Jednak większość filmów tego zjawiska, które znalazły się w sieciach społecznościowych, tego nie potwierdza.

Spokojnie można to zdarzenie porównywać do tego co wydarzyło się w lutym 2013 roku nad Czelabińskiem w Rosji. Nie ma jednak doniesień o fali uderzeniowej, która wtedy wyrządziła najwięcej szkód. Zapewne jakieś fragmenty tego ciała niebieskiego mogły dolecieć do powierzchni ziemi. Łowcy meteorytów z tamtej części świata mają pole do popisu. Meteoryty znaleziono podobno w małej wiosce około 40 km od Shangri-La.

 

Jak twierdzą eksperci z NASA, a konkretnie z instytutu CNEOS, obiekt poruszał się z prędkością 14,6 km/s i eksplodował na wysokości około 37 km na współrzędnych geograficznych 28.1N 99,4E. Całkowita energia uderzenia szacowana jest na około 0,54 kilotony czyli 540 ton TNT. 

 

Prawdopodobnie obiekt miał kilk do kilkunastu metrów średnicy i zapewne tak jak meteor czelabiński, należał do grupy Apolla, której asteroidy regularnie przelatują bardzo blisko Ziemi. Ich ilość wyraźnie się ostatnio zwiększyła i w ciągu kilku dni zanotowano dwa przeloty wcześniej nieznanych ciał niebieskich z grupy Apolla. Nikt nie wie ile z nich rzeczywiście przeleciało wokół Ziemi, bo bardzo wielu po prostu nie widzimy. W tym roku zauważono już 34 asteroidy, które przeleciały bliżej Ziemi niż średnia odległość do Księżyca. Jeden z takich potencjalnie niebezpiecznych obiektów, 2012 TC4. Przeleci czy uderzy w Ziemię? Przekonamy się już 12 października.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Strony

Skomentuj