Putin zaniepokojony rozwojem sztucznej inteligencji

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W trakcie wizyty w największej rosyjskiej kompanii Yandex, Putin zapytał dyrektora generalnego Arkadya Volozha o to, kiedy sztuczna inteligencja nas zniszczy.

 

Władimir Putin wyraził zaniepokojenie rozwojem SI w trakcie swojego pobytu na terenie moskiewskiej siedziby Yandex, dołączając tym samym do grona ludzi popierających Elona Muska i dostrzegających zagrożenie ze strony rozwoju takich technologii.

 

Volozha miał odpowiedzieć, że ma nadzieję, iż nigdy się to nie stanie – po krótkiej pauzie, choć bez powrotu do dobrego humoru, dodał jeszcze, że maszyny potrafią być lepsze od ludzi pod niektórymi względami.

„Nie będzie to pierwsza maszyna lepsza i skuteczniejsza od człowieka. Koparka wykonuje o wiele lepszą pracę niż którykolwiek z nas z łopatą, a mimo to nie zjada nas. Samochód też porusza się od nas szybciej...”

Nie zrobiło to wrażenia na Putinie, który szybko przerwał naukowcowi i wtrącił „One nie myślą.”

 

Miesiąc wcześniej jednak prezydent Rosji miał powiedzieć coś zgoła odmiennego, pozytywnie wyrażając się na temat SI:

„Sztuczna Inteligencja to przyszłość nie tylko dla Federacji Rosyjskiej, ale dla całej ludzkości. Da nam ona wiele okazji i możliwości do wykorzystania, ale będzie się to wiązało również z wielkim ryzykiem, które ciężko przewidzieć. Niezaprzeczalnym pozostaje jednak fakt, że kto pierwszy zdominuje tę sferę, stanie się nowym władcą świata,” powiedział na spotkaniu z grupą studentów.

Zaznaczył również, że jeśli to Rosja będzie pierwsza – podzieli się swoimi zdobyczami ze światem tak, jak teraz dzieli się osiągnięciami w dziedzinie atomu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Darmor
Portret użytkownika Darmor

Komentarze

Portret użytkownika pacynka

Wie ktoś może z kim Putin

Wie ktoś może z kim Putin dzieli się wspomnianą w artykule "energią atomu"? Mnie się zdawało że do tej pory tylko Amerykanie podzielili się nią z Japończykami...

Teraz na poważnie, dopóki będziemy mieli takich umiłowanych przywódców jakich mamy, żaden postęp technologiczny nie będzie służył ludzkości.

Portret użytkownika Zenek ;)

"Putin zaniepokojony rozwojem

"Putin zaniepokojony rozwojem sztucznej inteligencji " w zagranicznych ośrodkach naukowych SZYBCIEJ niż czynią to te rodzime, roSSyjskie.... Innym słowy jest wściekły iż jego wunderwaffe w postaci SI i INTERNETU z LUDZI-ZOMBI przypadnie w udziale innym ośrodkom władzy a mu pozostanie..... machanie pajacykami na sznurkach..... czyli SI w wersji kremlowskiej.... sterowanej ręcznie...

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Nie doceniasz Putina... Rosja

Nie doceniasz Putina... Rosja ma SI na wyższym poziomie od innych ośrodków tym sie zajmującycyh. Dlatego ma obawy, bo te osły z innych ośrodków są bezstroscy i liczą na swoje ograniczone intelektem móżdżki, że stworzą algorytm pozwalający na okiełznanie pomysłów SI. A tu się mylą, bo są głupcami.

Portret użytkownika Zenek ;)

"Docenianie" nie ma znaczenia

"Docenianie" nie ma znaczenia, ten komunikat ma DRUGIE DNO jakie uwypukliłem a czy konkurencją dla rusko-natowskiej SI jest ta chińska, irańska. kimowsa czy inna to nie ma znaczenia.....

chodzi o ta MORALNOŚĆ KALEGO jaką putin raczył wyartykułować

moralność będąca przyczynkiem KRZYWDY czynionej prostym ludziom czy innym narodom....

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj