Putin zaniepokojony rozwojem sztucznej inteligencji

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W trakcie wizyty w największej rosyjskiej kompanii Yandex, Putin zapytał dyrektora generalnego Arkadya Volozha o to, kiedy sztuczna inteligencja nas zniszczy.

 

Władimir Putin wyraził zaniepokojenie rozwojem SI w trakcie swojego pobytu na terenie moskiewskiej siedziby Yandex, dołączając tym samym do grona ludzi popierających Elona Muska i dostrzegających zagrożenie ze strony rozwoju takich technologii.

 

Volozha miał odpowiedzieć, że ma nadzieję, iż nigdy się to nie stanie – po krótkiej pauzie, choć bez powrotu do dobrego humoru, dodał jeszcze, że maszyny potrafią być lepsze od ludzi pod niektórymi względami.

„Nie będzie to pierwsza maszyna lepsza i skuteczniejsza od człowieka. Koparka wykonuje o wiele lepszą pracę niż którykolwiek z nas z łopatą, a mimo to nie zjada nas. Samochód też porusza się od nas szybciej...”

Nie zrobiło to wrażenia na Putinie, który szybko przerwał naukowcowi i wtrącił „One nie myślą.”

 

Miesiąc wcześniej jednak prezydent Rosji miał powiedzieć coś zgoła odmiennego, pozytywnie wyrażając się na temat SI:

„Sztuczna Inteligencja to przyszłość nie tylko dla Federacji Rosyjskiej, ale dla całej ludzkości. Da nam ona wiele okazji i możliwości do wykorzystania, ale będzie się to wiązało również z wielkim ryzykiem, które ciężko przewidzieć. Niezaprzeczalnym pozostaje jednak fakt, że kto pierwszy zdominuje tę sferę, stanie się nowym władcą świata,” powiedział na spotkaniu z grupą studentów.

Zaznaczył również, że jeśli to Rosja będzie pierwsza – podzieli się swoimi zdobyczami ze światem tak, jak teraz dzieli się osiągnięciami w dziedzinie atomu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Darmor
Portret użytkownika Darmor

Komentarze

Portret użytkownika pacynka

Wie ktoś może z kim Putin

Wie ktoś może z kim Putin dzieli się wspomnianą w artykule "energią atomu"? Mnie się zdawało że do tej pory tylko Amerykanie podzielili się nią z Japończykami...

Teraz na poważnie, dopóki będziemy mieli takich umiłowanych przywódców jakich mamy, żaden postęp technologiczny nie będzie służył ludzkości.

Portret użytkownika Zenek ;)

"Putin zaniepokojony rozwojem

"Putin zaniepokojony rozwojem sztucznej inteligencji " w zagranicznych ośrodkach naukowych SZYBCIEJ niż czynią to te rodzime, roSSyjskie.... Innym słowy jest wściekły iż jego wunderwaffe w postaci SI i INTERNETU z LUDZI-ZOMBI przypadnie w udziale innym ośrodkom władzy a mu pozostanie..... machanie pajacykami na sznurkach..... czyli SI w wersji kremlowskiej.... sterowanej ręcznie...

Głosuj przeciw
-23
Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Nie doceniasz Putina... Rosja

Nie doceniasz Putina... Rosja ma SI na wyższym poziomie od innych ośrodków tym sie zajmującycyh. Dlatego ma obawy, bo te osły z innych ośrodków są bezstroscy i liczą na swoje ograniczone intelektem móżdżki, że stworzą algorytm pozwalający na okiełznanie pomysłów SI. A tu się mylą, bo są głupcami.

Portret użytkownika Zenek ;)

"Docenianie" nie ma znaczenia

"Docenianie" nie ma znaczenia, ten komunikat ma DRUGIE DNO jakie uwypukliłem a czy konkurencją dla rusko-natowskiej SI jest ta chińska, irańska. kimowsa czy inna to nie ma znaczenia.....

chodzi o ta MORALNOŚĆ KALEGO jaką putin raczył wyartykułować

moralność będąca przyczynkiem KRZYWDY czynionej prostym ludziom czy innym narodom....

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj