Voyager zaobserwował fluktuację magnetyczne w heliosferze

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Jak wiadomo jedne z najdalej znajdujących się ziemskich pojazdów to sondy kosmiczne Pionier oraz Voyager. Właśnie ta ostatnia z pary sond przesłała interesujące dane na temat heliosfery, czyli magnetycznego bąbla generowanego przez Słońce i otaczającego cały Układ Słoneczny. Voyager był projektowany tak, aby opuścić Układ Słoneczny, ale zanim do tego dojdzie miał poczynić kilku ciekawych obserwacji astronomicznych oraz naukowych.

 

Uczeni oczekiwali, że Voyager potwierdzi wszystko to, co wywnioskowano wcześniej na temat heliosfery. Przesyłane odczyty urządzeń pokładowych umożliwiają dokonanie oceny poprawności wcześniejszych założeń. Najnowsze podsumowanie badań zawiera nowe informacje na temat fluktuacji pól magnetycznych oraz poziomu promieniowania kosmicznego wykrywanego na skraju oddziaływania Słońca.

 

Według odczytów już od 2004 roku Voyager przebił się przez obszar fali uderzeniowej generowanej na skraju naszego układu planetarnego z powodu ruchu w przestrzeni międzygwiezdnej. Obszar ten oczywiście nie jest obojętny i wywiera znaczny napór na heliosferę. Moment przejścia punktu równowagi oddziaływania sił solarnych w stosunku do kosmicznych został odebrany przez urządzenia pokładowe, ale potem jeszcze kilkukrotnie pola magnetyczne nagle rosły i spadały, co wskazywało na przekraczanie bariery. Potem Voyager znalazł się w obszarze stagnacji, czyli tam gdzie wiatr słoneczny już nie dociera.

Zauważalnie wzrosła ekspozycja na promieniowanie kosmiczne, którego wysokoenergetyczne cząstki zmierzono na więcej niż 70 megaelektronowoltów na nukleon. Naukowcy przy okazji ustalili, że fluktuacje magnetyczne wykryte przez urządzenie mogą pełnić ważna rolę w odchylaniu i w rozpędzaniu promieniowania kosmicznego wzdłuż linii pola heliosfery.

 

 

Źródłohttp://www.space-travel.com/reports/Voyager_observes_magnetic_field_fluctuations_in_heliosheath_999.html

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika MonaLisa

masz rację, Drzazga, to nie

masz rację, Drzazga, to nie są fantazję. Niech Janusz nie neguję od razu "z kopyta", tylko wróci do artykułów o działaniu na Słońcu - w tym roku ich ukazało się już pod dostatkiem, wprawie po 2 co miesiąc! Jest co poczytać, wraz z mądrymi wypowiedziami niektórych internautów. To nie są teorię, to rzeczywistość, tylko my nie wiemy za dużo i nie rozumiemy wszystkiego, co się nad naszymi głowami dzieję. A niektórzy nie chcą myśleć o makrokosmosie. Często słyszę od znajomych: "a po co ci te burze magnetyczne? nic na to nie poradzisz, tylko głowę zawracasz sobie..."
Mamy zniżać się do poziomu orangutanów? myśleć tylko o jedzeniu?

Portret użytkownika janusz

To są Mona Lisa

To są Mona Lisa fantazje.dobrze wiesz że oboje czekamy na coś co by przechyło szalę ,ale czegoś takiego ciąglę nie ma.Szanuję twoją opinę ale się z nią nie zgadzam.Pozdrawiam.

Portret użytkownika janusz

Prosiłem kolego o konkretne

Prosiłem kolego o konkretne dane a nie o twoja opinię.Jeśli je posiadasz to je podaj jeśli natomiast nie to sieć cicho.Już wiele informacji na tym portalu bazowało nie na rzetelnych żródłach tylko na ludzkiej fantazi.Ciągle oczekuję nie na głupotę tylko na konkrety,jeśli ta sprawa cię przerasta to może sobie daruj.Pozdrawiam.

Portret użytkownika drzazga

Skoro tak prosisz, to ciekawe

Skoro tak prosisz, to ciekawe jak w twoim wydaju jest rządać ;p
Jakoś inni komentujący doszukali sie tych informacji już. Bronisz portalu a nawet sie na nim nie zarejestrowałeś. Pochopnie zarzucasz głupote i fantazjowanie. Sam "sieć" cicho, jak nie chce ci się samemu poszukać.

Portret użytkownika janusz

Byłem na portalu

Byłem na portalu zarejestrowany i nawet w pewien sposób aktywnty ale wyrejestrowałem się z niego ,co mam zręsztą na zamiarże uczynić z podobnych powodów na bliżniaczym portalu,z przyczyn osobistych.Nie wierzysz,sprawdż.Głównym powodem była i ciągle jest nie możliwośc weryfikalności wniosków stawianych na obu portalach.Nie jestem facetem który przyjmuje wszystko na wiarę ,przestrzegam cię również przed tym.Istnieją pewne sposoby weryfikacji,ale niestety,to jest z żałozenia istnienia portalu lekcewżone,jeśli chczesz popierać podobne tezy to ja ci tego prawa nie odmawiam ,ale to jest tylko wiara ,nie poparta żadnymi argumentami.Nie wierz w głupoty w które karżą ci wierzyć,niech ci to najpierw starają się w jakikolwiek sposób wykazać.Tu już tylko twoje zadanie.Pozdrawiam.

Portret użytkownika drzazga

Staram się nie wierzyć

Staram się nie wierzyć "głupotom". Nie raz udawadniałem, linkowałem i podobnie się to kończyło jedni uznali to za dowody stronnicze inni za wiarygodne. Jedni patrzą bardziej oczami wiary inni bardziej naukowo. Tak poza tym, co mam ci udawadniać? Wiedzę? Linkować kazdy punkt mojej wypowidzi skąd to wiem? A może bibliografie walnąć? Poprostu jak mi nie wierzysz sam poszukaj, zweryfikuj, moze wtedy sam zalinkujesz, pokażesz dowody. O ile się mylę.

Portret użytkownika MonaLisa

drzazga

[quote=drzazga]
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fluktuacja
-----------------------------------------------------------------
Poczytałam sobie , i wiesz co? Ten termin w tym artykule niefortunnie został zastosowany.
Po pojęcie "fluktuacja" przeważnie stosuje się w ekonomii - do dla porównywania wahań wskaźników: w czasie nieurodzaju, katastrofy naturalnej, klęsk żywiołowych. Lub stosuje się też w biologii czy chemii: dla podania wahań wskaźnika pH gleby.
Natomiast wyraźnie jest tam napisane, że: ...stąd dla układów makroskopowych (a więc: Kosmos!), gdzie "N" jest rzędu liczby Avogadro, wpływ fluktuacji jest tak mały, że zazwyczaj może być POMINIĘTY.
Więc, ten termin jest tutaj nie na miejscu. Myślę, że autor, pisząc o fluktuacji pol magnetycznych, miał na uwadzę ich zachwianie, zmiane zasięgu dzialania, przesunięcie się granic, a nie pragnął podac nam zmianę wkaźników zmian tych procesów.

Portret użytkownika drzazga

Fluktuacja "zazwyczaj może

Fluktuacja "zazwyczaj może być pominięta dla układów makroskopowych". Sonda Voyager jak z artykułu wynika najprwdopodobniej natkneła się na tą fluktuację, czyli "z błędami statystycznymi oraz prognostycznymi", czyli "przypadkowe, nie dające się przewidzieć, odchylenia od wartości średniej zmiennej losowej (np. wielkości fizycznej)". Stwierdzenie zazwyczaj odnosi się do zajmowania się fluktuacjami na Ziemi. A tu mamy do czynienia z jeszcze wiekszymi skalami. Dopiero poznajemy na jakiej zasadzie "działa pogoda kosmiczna" poza heliosferą, a to że odnotowano tam skokowe natezenia promieniowania następne wzgledny spokój, i nawiaują do wpływów najbliżych naszemu układowi słonecznemu gwiazd w naszej galaktyce i związanych miedzy nimi tarć w przypadku gdy mamy spadek aktywnosci słonecznej, konieczne będzie w ramach pogłebiania wiedzy zmniejszenie "błędów statystycznych oraz prognostycznych.", czyli doprecyzowanie, bowiem wszystko co dzieje się w naturze świata przypadkowo inaczej niż nas nauczono jest zarówno fluktuacją jak i zachwianiem, jak i zmienną zasięgu oddziaływań. Gdyby te zjawisko było doskonale poznane i rozpracowane wtedy rozumiem że jakaś teroria opisuje zakres zmiennych, wtedy faktycznie fluktuacja jesli jaka kolwiek pozostaje to minimalna np. kwantowa. Termin fluktuacja nie jest zarezerwowany do jednej dziedziny.

Strony

Skomentuj