Global ocieplenie może zmienić Rosję w potentata rolniczego

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ocieplenie klimatu na Ziemi, chociaż poważnie poddawane w wątpliwość, jest postulowane jako jeden z czynników, który ma silny wpływ na rozwój rosyjskiego sektora rolniczego. W ciągu najbliższych kilku lat przychód Rosji z eksportu pszenicy może wzrosnąć o kilkadziesiąt procent.

 

W ostatnim roku fiskalnym Rosja wyprodukowała 73 miliony ton pszenicy z czego 27.8 miliona przeznaczono na eksport. W przyszłym roku można się spodziewać osiągnięcia wyników na poziomie 80 i 31.5 miliona ton, odpowiednio. Przewiduje się, że ten trend ma utrzymać się w ciągu najbliższych lat.

Co jest powodem takie go urodzaju akurat w Rosji? Agencja prasowa Bloomberg specjalizująca się w dostarczaniu informacji na temat rynków finansowych podaje, że może być to spowodowane globalnym ociepleniem. Ocieplenie klimatu ma sprawiać, że na północy kraju, kojarzonej dotąd z przenikliwym zimnem, pojawia się coraz więcej terenów nadających się na pola uprawne. Szacuje się, że od końca lat 80. XX wieku temperatura obszarów uprawy zboża w Europie i Azji wzrosła o 1.8 stopnia Celsjusza. Do 2050 roku ma to już być 3.9 stopnia.

 

Wzrost temperatury oraz rozwój technologiczny mają doprowadzić, według prognoz agencji Bloomberg, do powiększenia się areału upraw w Rosji o 56 milionów hektarów. Zmiany klimatyczne mają pomagać Rosji również w inny sposób – podczas gdy Ameryka i Australia cierpią z powodu przedłużających się susz, Rosja podbija azjatyckie rynki, eksportując zboże do krajów takich jak Bangladesz czy Indonezja.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: Bant
Portret użytkownika Bant

Komentarze

Portret użytkownika TAL-BAU-SYSTEM  (Wymiana pogladow a nie slowne przepychanki)

Zenek i Alasca Smiejcie sie

Zenek i Alasca Smiejcie sie smiejcie, u nas leppera wychustali, teraz nikt rolnikom nie doradza, sazdza na polach orzechy bo dotacja eu, i pomalu gospodarstwa rolne wykanczaja, jak sie orzechy dobrze zakorzenia i chlop juz trzody miec nie bedzie, wtedy dotacje sie skoncza, a jak dotacje sie skoncza to rolnictwo bedzie skonczone.... i wtedy jak nam rosja chleba nie da to bedziecie tanczyc jak wam zagraja dla jednej kromeczki z USA!  

Portret użytkownika TAL-BAU-SYSTEM  (Wymiana pogladow a nie slowne przepychanki)

No teraz sie oplaca bo jakos

No teraz sie oplaca bo jakos trzeba zachecic rolnikow, ale kiedy calkowicie zrezygnuja z trzody to ceny spadna... To jest powolne zapedzenie w kozi rog! Tak samo jak z traktorami, lepiej bylo ursusy kupowac a nie John deere, jak po gwarancji sie psuc zaczna to na serwisie sie nie wyplaca!  EU to jest mafia nastepna po watykanie, i oni dzialaja przemyslanie i powoli bo maja kapitalu... 

 Co za dotacje? Za darmo nic niema! Nawet na ulicy nie dostaniesz dzisiaj w ryja za darmo!

Portret użytkownika Ostatni Sprawiedliwy

Już kiedyś próbowali "czynić

Już kiedyś próbowali "czynić sobie Ziemię poddaną" i wysuszyli Jezioro Aralskie doprowadzając do jednej z najwiekszych katastrof ekologicznych. Dziwne, że do tej pory na tym portalu, jakże troszczącycm sie o losy ziemi, nie było jeszcze o tym materiału. Przypadek? Smile

Strony

Skomentuj