Trzęsienie ziemi w Meksyku może aktywować uskok San Andreas! Zagrożone są miliony mieszkańców Kalifornii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Amerykańska agencja geofizyczna USGS określiła przyczynę katastrofalnego trzęsienia ziemi o sile 8.1 stopni, do którego doszło niedawno w Meksyku.  Istnieją obawy, że na skutek tej aktywności dojdzie do aktywacji szczególnie niebezpiecznego uskoku San Andreas, albo strefy subdukcji Cascadia.

 

Zjawisko, które miało miejsce w Meksyku 7 września 2017 roku, było spowodowane nietypową aktywnością w płycie kokosowej( ang. Cocos Plate) Jest to niewielka płyta tektoniczna usytuowana pomiędzy płytą Nazca i północnoamerykańską. To trzęsienie ziemi nie było spowodowane przez zjawisko subdukcji, a raczej deformacji terenu.

 

Agencja USGS opublikowała raport, z którego wynika, że potężne trzęsienie ziemi w Meksyku dało silny impuls dla płyt tektonicznych w regionie, w tym słynnego uskoku San Andreas, który w niedalekiej przyszłości może wygenerować potężne trzęsienie ziemi w okolicy Kalifornii. Niektórzy sugerują, że jego wielkość może osiągnąć nawet 9 stopni w skali Richtera. 

Jak wiadomo według teorii płyty tektoniczne są ze sobą połączone zatem kataklizm u wybrzeży Meksyku, może wpłynąć na naprężenia płyt tektonicznych wchodzących w skład uskoku San Andreas. To z kolei wpływa na strefę subdukcji Cascadia, gdzie płyta Juan de Fuca wchodzi się pod płytę północnoamerykańską. 

 

Długość strefy Cascadia wynosi około 900 km i rozciąga się wzdłuż całego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Gdyby doszło do silnego trzęsienia ziemi czy to w obrębie uskoku San Andreas czy strefy subdukcji Cascadia, mogłoby to doprowadzić do bardzo niszczących i katastrofalnych konsekwencji. 

Jeśli tak się stanie, spowoduje to gigantyczną falę tsunami, która uderzy w wybrzeże Kalifornii zaledwie w 15 minut po trzęsieniu ziemi. Nie będzie nawet czasu na ewakuacji. Gdyby do tego doszło, liczba ofiar wśród ludności cywilnej i stopień zniszczenia wybrzeża byłby ogromny.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika CzarnyOlo

Całe to wybrzeże powinno w

Całe to wybrzeże powinno w takim razie być pokryte schronami na 70 km w głąb lądu. Drukarki do betonu w dłoń, robot atlas do kielni i ta pokraka kopytna muł czy coś tam niech wodę nosi. Niech się wykazują przydatnością.

Skomentuj