Świat zbliża się do kryzysu wynikającego z deficytu piasku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ludzie wyobrażając sobie piaszczyste plaże i niekończące się pustynie uważają, że piasek jest na Ziemi surowcem, którego nigdy nie zabraknie. Tymczasem w niedawno opublikowanej pracy badawczej naukowcy dowodzą, że nadmierna eksploatacja globalnych zasobów piasku szkodzi środowisku i zagraża wielu społecznościom, powodując niedobory i zaogniając konflikty. Na przykład w Wietnamie popyt krajowy na piasek przekracza całkowite rezerwy kraju. Zgodnie z tym krajowi może zabraknąć piasku budowlanego do 2020 roku.

Problem niedoboru piasku jest rzadko wspominany w dyskusjach naukowych i nie był systematycznie badany. Podczas gdy naukowcy dokładają wszelkich starań, aby obliczyć, jak infrastruktura w postaci dróg i budynków wpływa na otaczające ją środowisko, nie zastanowiono się wystarczająco wpływu pozyskiwania materiałów na jej budowę.

 

Piasek i żwir są obecnie najbardziej wydobywanymi materiałami na świecie, przewyższając nawet paliwa kopalne. Piasek jest kluczowym składnikiem betonu, dróg, szkła i elektroniki. Ogromne ilości piasku są wydobywane w celu rekultywacji gruntów, wydobywania gazu łupkowego oraz renowacji plaż. Ostatnie powodzie w Houston, Indiach, Nepalu i w Bangladeszu także przyczyniają się do globalnego zapotrzebowania na piasek.

 

W 2010 roku wydobywano około 11 miliardów ton piasku przeznaczonego wyłącznie na budowę. Najwyższe wskaźniki odnotowano w regionie Azji i Pacyfiku, a następnie w Europie i w Ameryce Północnej. Tylko w Stanach Zjednoczonych wykorzystanie piasku budowlanego i żwiru wyniosło w 2016 roku 8,9 mld dolarów. 

Piasek tradycyjnie był produktem lokalnym. Jednak niedobory regionalne i zakaz wydobycia piasku w niektórych krajach przekształciły go w zglobalizowany towar. Jego wartość handlowa wzrosła gwałtownie, niemal sześciokrotnie w ciągu ostatnich 25 lat. Dziś zorganizowane grupy przestępcze w Indiach, we Włoszech i w innych miejscach na Ziemi prowadzą nielegalny handel ziemią i piaskiem.

 

Badania wykazały, że wydobywanie piasku ma znaczący wpływ na wiele gatunków zwierząt, w tym na ryby, delfiny, skorupiaki i krokodyle. Wydobycie piasku ma wpływ także na ludzi – zwiększona erozja gleby sprawia, że społeczności są coraz bardziej narażone na powodzie.

 

Niedawne sprawozdanie grupy badawczej Water Integrity Network wykazało, że wydobycie piasku pogłębiło skutki tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 roku. Popyt na surowiec wzrośnie dalej, gdy obszary miejskie będą się stale rozrastać, a poziom morza się podniesie. Wszystko wskazuje na to, że konieczne jest opracowanie globalnej strategii zarządzania piaskiem – na równi z czystym powietrzem i innymi zasobami.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Komentarze

Portret użytkownika baca

piasek z pustyni Sahara to

piasek z pustyni Sahara to właśnie byłe dno morza... jakieś jeszcze pytania?

bo o ile się nie myle to właśnie z tego piasku postawili sfinksa pare sporych miast no i piramidy... to wszystko jest tak solidne że stoi do dziś!

a ty łykasz jak debil propagande pseudonaukowców o rodowodzie semickim

 

Strony

Skomentuj