Świat zbliża się do kryzysu wynikającego z deficytu piasku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ludzie wyobrażając sobie piaszczyste plaże i niekończące się pustynie uważają, że piasek jest na Ziemi surowcem, którego nigdy nie zabraknie. Tymczasem w niedawno opublikowanej pracy badawczej naukowcy dowodzą, że nadmierna eksploatacja globalnych zasobów piasku szkodzi środowisku i zagraża wielu społecznościom, powodując niedobory i zaogniając konflikty. Na przykład w Wietnamie popyt krajowy na piasek przekracza całkowite rezerwy kraju. Zgodnie z tym krajowi może zabraknąć piasku budowlanego do 2020 roku.

Problem niedoboru piasku jest rzadko wspominany w dyskusjach naukowych i nie był systematycznie badany. Podczas gdy naukowcy dokładają wszelkich starań, aby obliczyć, jak infrastruktura w postaci dróg i budynków wpływa na otaczające ją środowisko, nie zastanowiono się wystarczająco wpływu pozyskiwania materiałów na jej budowę.

 

Piasek i żwir są obecnie najbardziej wydobywanymi materiałami na świecie, przewyższając nawet paliwa kopalne. Piasek jest kluczowym składnikiem betonu, dróg, szkła i elektroniki. Ogromne ilości piasku są wydobywane w celu rekultywacji gruntów, wydobywania gazu łupkowego oraz renowacji plaż. Ostatnie powodzie w Houston, Indiach, Nepalu i w Bangladeszu także przyczyniają się do globalnego zapotrzebowania na piasek.

 

W 2010 roku wydobywano około 11 miliardów ton piasku przeznaczonego wyłącznie na budowę. Najwyższe wskaźniki odnotowano w regionie Azji i Pacyfiku, a następnie w Europie i w Ameryce Północnej. Tylko w Stanach Zjednoczonych wykorzystanie piasku budowlanego i żwiru wyniosło w 2016 roku 8,9 mld dolarów. 

Piasek tradycyjnie był produktem lokalnym. Jednak niedobory regionalne i zakaz wydobycia piasku w niektórych krajach przekształciły go w zglobalizowany towar. Jego wartość handlowa wzrosła gwałtownie, niemal sześciokrotnie w ciągu ostatnich 25 lat. Dziś zorganizowane grupy przestępcze w Indiach, we Włoszech i w innych miejscach na Ziemi prowadzą nielegalny handel ziemią i piaskiem.

 

Badania wykazały, że wydobywanie piasku ma znaczący wpływ na wiele gatunków zwierząt, w tym na ryby, delfiny, skorupiaki i krokodyle. Wydobycie piasku ma wpływ także na ludzi – zwiększona erozja gleby sprawia, że społeczności są coraz bardziej narażone na powodzie.

 

Niedawne sprawozdanie grupy badawczej Water Integrity Network wykazało, że wydobycie piasku pogłębiło skutki tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 roku. Popyt na surowiec wzrośnie dalej, gdy obszary miejskie będą się stale rozrastać, a poziom morza się podniesie. Wszystko wskazuje na to, że konieczne jest opracowanie globalnej strategii zarządzania piaskiem – na równi z czystym powietrzem i innymi zasobami.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Lalom

Minimalnie rozwinę.

Minimalnie rozwinę.

Jest piasek kopalniak taki z wykopu i jest tak zwany wiślak bo z wisły. Inne pewnie też są. Ten kopany (kopalniak) ma ostre krawędzie i lepiej sie klinuje w zaprawach i ogólnie budownictwie. Wiślak jest obtoczony na okrągło więc do celów budowlanych chyba gorszy.

Wywód jest dużym uproszczeniem ale tak mi tłumaczył majster na budowie jak miałem zamówić piach.

Ostatnio zamówiłem piach i 2 razy przywieźli mi wiślak i raz kopalniak który nawet w rękach taki ostrzejszy jest.

jest jeszcze piasek kwarcowy drobniutki i ładniutki do zapraw i inne.

Podsumowując ziemia jest w miarę zamkniętym systemem więc to co znika zamienia sie w cos innego waga chyba zostaje taka sama więc po co ten szum, wystarczy wkopać sie 2 kilometry w głąb tam to pewnie jest fajowy piach!

Portret użytkownika wyzdro

Coraz bardziej naukowcy się

Coraz bardziej naukowcy się ośmieszają.Niedługo dojdą do wniosku że tlen jest także surowcem zagrożonym i zacznie sie wydzielanie powietrza ludziom.Wydaje się wam to niemożliwe ? - a niby jak miło działać kwotowanie CO2 , najpierw dla Państw - potem dla dużych firm - małych firm - i na końcu dla każdego człowieka z osobna .Cieszcie się że w wyborach w stanach wygrał Trump , nie pochwalam całej jego polityki ale dzieki temu że wycofał się z tego systemu to nie będziemy musieli za kilka lat nosić masek z licznikiem oddechów.

Portret użytkownika pacynka

Tu właśnie jest pies

Tu właśnie jest pies pogrzebany. Zakładam się że cały szum z piaskiem jest kolejnym oszustwem banksterów w celu strzyżenia coraz bardziej ogłupiałych gojów. Jednym słowem kolejna bańka spekulacyjna. Tylko patrzeć jak teraz posypią się granty, prace "naukowe" i noble z dziedziny piachoekologii. Wypuszczają coraz to nowe balony i patrzą na który damy się złapać.

Portret użytkownika bad

Chyba warto wspomnieć o

Chyba warto wspomnieć o podstawowej sprawie - piasek z pustyni albo z morza czy oceanu nie nadaje się chyba do celów budowlanych - zawiera za dużo soli lub jest zbyt małoziarnisty? Dlatego chyba sprowadzają piasek z zagranicy na budowy w Dubaju. Ktoś może to rozwinąć? Trochę nie widzę innego wyłumacznia Smile

Portret użytkownika Bee

Bo piasek z sahary nie nadaje

Bo piasek z sahary nie nadaje sie do budownictwa...dlatego np kraje arab. skupuja tony piasku za gruba kase, bo pustynny jest do niczego...zreszta w pl tez zdarzaja sie kradzieze...wykop sobie w ogrodku i sprawdz czy masz piasek czy nie. Wiekszosc nie ma i musi kupowac...

Strony

Skomentuj