PSL proponuje, aby Polska zrezygnowała z przestawiania zegarków i została przy czasie letnim

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W tym tygodniu w Sejmie złożony zostanie projekt ustawy zakładający pozostanie przy czasie letnim przez cały rok. Polskie Stronnictwo Ludowe twierdzi, że coroczne przestawianie zegarków z czasu zimowego na letni i na odwrót jest pozbawione sensu i powoduje większe szkody, niż korzyści.

 

W Europie Środkowej i Zachodniej, z wyjątkiem Portugalii i Wielkiej Brytanii, obowiązuje czas środkowoeuropejski (CET). Każdego roku w ostatnią niedzielę marca wprowadzamy czas letni (CEST), który obowiązuje do ostatniej niedzieli października. Zmiana czasu wiąże się z przestawianiem zegarków o godzinę do przodu w przypadku czasu letniego oraz godzinę do tyłu przy czasie zimowym.

 

W niemal wszystkich państwach Unii Europejskiej zmianę czasu wprowadza się na podstawie dyrektywy UE 2000/84/EC. Wiele państw świata regularnie przestawia swoje zegary. Jednak w 2011 roku Rosja zadecydowała, że pozostanie już na stałe przy czasie zimowym. Podobnie zrobiła Białoruś, która jednak pozostała przy czasie letnim. W tym samym czasie podobny krok miała wykonać Ukraina - najpierw przyjęto uchwałę w sprawie likwidacji zmiany czasu twierdząc, że ma ona negatywny wpływ na zdrowie ludzi, po czym ją cofnięto.

 

Podobne plany w powyższej kwestii mają między innymi Litwa, Czechy oraz Węgry. W Polsce projekt ustawy w sprawie rezygnacji z przechodzenia na czas zimowy został zaproponowany przez PSL. Stwierdzono, że przestawianie zegarków nie pozwala zaoszczędzić energii i powoduje problemy zdrowotne wśród ludzi oraz kłopoty w transporcie publicznym. Ponadto, gdy przechodzimy na czas zimowy, w okresie jesiennym i zimowym dzień staje się krótki a ciemno robi się już przed 16:00.

 

Od kilku lat prowadzone są batalie przed Komisją Europejską w sprawie zniesienia zmiany czasu - jak dotąd bezskutecznie. Jednak zdaniem części prawników, dyrektywa UE 2000/84/EC wcale nie zmusza kraje członkowskie do przestawiania zegarków i wskazuje jedynie, aby wszystkie państwa robiły to w tym samym czasie. Dlatego wydaje się, że Polska może samodzielnie podjąć decyzję w tej sprawie. Nie wiadomo jednak jaka będzie reakcja PiSu na propozycję PSL.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika hansi

"Pozostańmy przy czasie

"Pozostańmy przy czasie letnim" ?.. Czyli przy czasie fałszywym ? Smile O ile mi wiadomo, czasem PRAWDZIWYM dla naszej strefy jest GMT +1h, czyli czas "ZIMOWY" ? Obecny czas "letni", to czas moskiewski Smile Mamy mieć na stałe czas moskiewski ?..

Aha ! Ups ! Już zajarzyłem Biggrin ... Shalom !

Portret użytkownika CzarnyOlo

Takimi zmianami rok rocznie

Takimi zmianami rok rocznie rujnujemy sobie zdrowie bo organizm jest zsynchronizowany z naturą. Człowiek powinien spać codziennie od 10 do przynajmniej 4 rano wg. CZASU ZIMOWEGO najlepiej w ciszy i z dala od światła.

Portret użytkownika Kimbur

Czas warszawski to czas

Czas warszawski to czas zimowy. Jeśli pozostaniemy przy czasie letnim to tym samym zostaniemy orżnięci z 1 godziny naszego życia; razem da to 38 mln godzin na Polskę, z tego circa 10 mln godzin osób pracujących - firmy powinny być szczęśliwe.

Jeśli chcemy lepiej wykorzystać czas dzienny to po prostu wcześniej kładźmy się spać i wcześniej wstawajmy i np. zamiast iść na 8 do pracy idźmy na 7. Żeby to ułatwić to wieczorne Wiadomości, Fakty i Wydarzenia niechże będą wcześniej emitowane, bo to media wdużym stopniu psują nasze życie - ludziska chcą obejrzeć film po wiadomościach a ten wraz z reklamami kończy się np. dopiero o 23.

Nie dajmy sobą tak łatwo manipulowac - niech manipulanci się napocą w dzień i nocą!

Strony

Skomentuj