W obrębie kaldery Yellowstone nadal trzęsie się ziemia. Czy istnieje ryzyko erupcji superwulkanu?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Roje trzęsień ziemi w Parku Narodowym Yellowstone osiągają dawno nie widziane rozmiary. Eksperci twierdzą, że to jedna z najdłuższych i najsilniejszych serii trzęsień ziemi w tym miejscu. 

 

 

Od czerwca do 30 sierpnia zanotowano rekordowe 2357 trzęsień ziemi. Najbardziej silne z nich osiągnęło wielkość 4,4 stopni i wystąpiło 15 czerwca. Największy wstrząs w ostatnim czasie osiągnął 3,3 stopnie w dniu 21 sierpnia. 

 

Trzeba przyznać, że większość z tych licznych trzęsień była niewielka o sile 1,0 w skali Richtera lub mniejszej. Jednak tak wielka ich ilość świadczy o migracji magmy pod kalderą superwulkanu Yellowstone. Gdy do tego dodamy niedawne dziwne plany NASA odnośnie dokonywania odwiertów w tej kalderze, można dojść do wniosku, że rzeczywiście szykuje się tam jakieś nieszczęście.

 

Specjaliści, którzy stale monitorują  działalność sejsmiczną w Yellowstone, uspokajają w wywiadach prasowych sugerując, że roje trzęsień ziemi nie są niczym nadzwyczajnym. Zwykle Yellowstone przeżywa około tysiąca trzęsień ziemi rocznie. Największy znany rój trzęsień ziemi w Yellowstone miał miejsce w 1985 r. Wtedy przez trzy miesiące zanotowano ponad 3000 trzęsień ziemi.

Warto odnotować, że jednocześnie z drżeniami Yellowstone doszło do bezprecedensowej serii wstrząsów w pobliskim Idaho. Trzęsienia ziemi rozpoczęły się tam w sobotę i trwają do dzisiaj. W sumie doszło już do ponad 120 zjawisk sejsmicznych. Eksperci nie wiążą tych zdarzeń, ale dla każdego myślącego człowieka oczywiste jest, że oba roje trzęsień ziemi oddalone są o najwyżej 250 km, a znając podziemne rozmiary superwulkanu Yellowstone może to oznaczać, że są to zwiastuny tego samego zjawiska.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika MAREK JĆ TEN PORTAL

Ten portal zszedł na psy! Ta

Ten portal zszedł na psy! Ta "antylewacka" krucjata spowodowała,że z całkiem sympatycznego portalu zrobił się zwykły śmietnik .Przesadzacie z tymi Fake Newsami,bo te roje trzęsień o których piszecie miały miejsce DALEKO od komory magmowej wulkanu w zupełnie innym stanie niż Woyoming w którym znajduje się sam wulkan.Ne mówiąc już o Xsińskich "eksperatch" o których nikt nigdy nie słyszał , i nikt ich nigdy nie widział...

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Skomentuj