Sejsmolodzy mogą trafić na sześć lat do więzienia z powodu trzęsienia ziemi w L'Aquili

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Sześciu włoskich sejsmologów zostało oskarżonych o spowodowanie śmierci wielu ludzi. Wszystko, dlatego, że nie docenili ryzyka wystąpienia dużego i płytkiego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziła region L'Aquilii w 2009 roku.

 

Proces sam w sobie jest bez wątpienia precedensowy a przedmiot oskarżenia niezwykły. Naukowcom zarzuca się, że przygotowali niekompletną ocenę ryzyka dla miasta w wyniku, czego śmierć poniosło ponad 300 osób. Oskarżenie naukowców spotkało się ze skrajnymi ocenami. Rodziny ofiar twierdzą, że ro właściwy krok w celu wyciągnięcia odpowiedzialności tych, którzy odpowiadali za niedocenienie ryzyka płytkich i silnych wstrząsów.

 

Z drugiej strony środowisko naukowe jest oburzone procesem. Specjaliści na całym świecie zgodnie przyznają, że przewidywanie czasu i wielkości trzęsienia ziemi nie jest po prostu możliwe. Sąd jednak uważa, że sejsmolodzy potraktowali swoje zadanie nieprofesjonalnie i w wyniku ich źle wykonanej pracy zginęli ludzie, co wymaga odpowiedniej reakcji.

 

Źródło: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/italy/9626075/LAquila-earthquake-scientists-sentenced-to-six-years-in-jail.html

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika oswiecony

National Nuclear Security

National Nuclear Security Administration/ Bomba B-53 miała wielkość minivana, a podczas eksplozji wywoływała efekt podobny do trzęsienia ziemi
i tu jest pytanie czy aby napewno nie wykorzystuja takich bombek do eksplozji pod ziemia by wywolac trzesienie ziemi

Portret użytkownika stella325

Pamiętam dokładnie kto jest

Pamiętam dokładnie kto jest temu winien, wspomnienia zawsze wracają , moze i ogłoszenie wyroku jest samo w sobie kontrowersyjne ale nie winiłabym tutaj własnie tych osób.
Jestem w pewnym sensie takze rozgoryczona zginęło tam ponad 300 osób wiekszosc z ewakuowanych domów mieszkała az do grudnia pod namiotami a niewiele osób wie ze miejscowośc ta lezy w terenie czysto górskim gdzie temperatura spada ponizej zera , do dzis pamietam całe zajscie i prawde mowiąc nie zapomne go do konca zycia . Przede wszystkim winny jest system a na koncu zwykli ludzie geolodzy i sejsmolodzy to nie jasnowidze . Wiem ze prowadzone było takze postepowanie przeciwko wpływom mafii i samowoli budowlanej ale jak widac postepowanie zostało umorzone.Szkoda tych ludzi tych co zginęli i tych którzy muszą tam życ, ja na szczescie jestem juz bezpieczna w pl i nadal czekam na wypłatę odszkodowania ale znajac zycie sie go nie doczekam .

Portret użytkownika normalny

Czytam z zaskoczeniem. Byłaś

Czytam z zaskoczeniem. Byłaś tam? Przeżyłaś tę katastrofę? Tak więc mówisz, ze to nie miało nic wspólnego z pompowaniem wody? Całkowicie naturalny wstrząs? No to jednak moja wersja na wierzchu i podtrzymuję, że ktoś zrobił z tych naukowców kozły ofiarne. A skoro kazano ludziom do grudnia w namiotach mieszkać i zapewne wielu poniosło uszczerbek na zdrowiu fizycznym i psychicznym to tym się ktoś powinien zainteresować raczej. Bo cokolwiek się tam stało - rząd nie zapewnił właściwej opieki ludziom. No ale politycy jak zawsze - dupcia z tyłu. Masakra jakaś.

Portret użytkownika SurvivorMan

Do paki za niedocenienie sił

Do paki za niedocenienie sił Matki Natury? ALE ŻENADA!!! W życiu większego bzdetu nie słyszałem! ...Jeszcze niech makarony wsadzą pogodynkę z RAI UNO za przekazywanie złych danych o sile upału, w wyniku którego co roku umierają osoby chore na serce i starcy!!!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika devoratus

Dlaczego żenada? Jeśli ktoś

Dlaczego żenada?
Jeśli ktoś bierze kasę za "bycie fachowcem" - to niech bierze odpowiedzialność za to co robi. Jeśli ktoś przygotowuje raport albo naukową analizę, za które zgarnia pieniądze, to odpowiedzialność musi być.
 
To nie Polska, że "fachowce" biorą ciężkie miliony, za ekspertyzy, potem się okazuje, że wszystko jest do dupy, a fachowce rozkładają ręce. Dokłądnie tak było z budową metra. Fachowce nie przewidziały czegoś tam, na budowie doszło do awarii, komunikacja sparaliżowana przez kilka miesięcy - ale kasę fachowce dostały i rączki zacierają.

 

 

Portret użytkownika szaman

Ale jest druga strona medalu,

Ale jest druga strona medalu, jeśli naukowcy nie są w stanie czegoś przewidzieć, to nie powinni wypowiadać się kategorycznie,  tylko uznać możliwość zaistnienia kataklizmu. Np. , niektórzy eksperci twierdzą, że elektrownie atomowe, czy gaz łupkowy nie zagraża w niczym okolicznym mieszkańcom. A jeśli będzie inaczej, czy nie będą odpowiedzialni za swoje słowa ?

Portret użytkownika Zenek

Z całą pewnością jak w Polsce

Z całą pewnością jak w Polsce będzie katastrofa ekologiczna spowodowana pozatruwaniem chemikaliami ujęć wody pitnej głupki widzace już w gazie miliardowe fortuny odwrócą kota ogonem i wypierając sie twierdzeń, że nie ostrzegali Społeczeństwa przed zagrożeniami. Proces jest polityczny ale dobrze by było by te sprzedajne cioty z instytutów dostrzegały w swoich "opracowaniach" coś więcej niż srebrniku judasza-sponsora. Jak im sady zaczna wyrokowac "wczasy" może zejdą na ziemię i dostrzegą swoją prawdziwą rolę w przyrodzie.

Portret użytkownika normalny

Z całą pewnością nie mają

Z całą pewnością nie mają prawa wypowiadać się kategorycznie w jakiejkolwiek kwestii. I nie chce mi się wierzyć, aby w tej sprawie kategorycznie zapewnili, że nic się nie stanie.  No ale jeżeli tak się stało to faktycznie, ponoszą odpowiedzialność. Moim zdaniem byli podpłaceni przez firmę prowadzącą wydobycie gazu i to jest cała historia. Dlatego trochę żałosny spektakl urządzono odwracając uwagę ludzi od rzeczywistej przyczyny tragedii jaką była ludzka chciwość. Gaz dawno sprzedany, kasa zarobiona, a miasto pogrzebane. Czy ta firma nie była amerykańska czasem? Najpewniej jakiegoś pana z krzywym nosem.

Portret użytkownika ss

To nie jest paranoja tylko wy

To nie jest paranoja tylko wy nie potraficie łączyć w całość DWÓCH informacji! Trzęsienie spowodowane działalnością człowieka - wypompowywania wód gruntowych. O to tu chodzi, olali sprawę stabilności gruntu z wypróżnionymi warstwami.
Bardzo dobrze, że sąd się tym zajął, bo takich przypadków trzęsień będzie więcej na świecie.

Portret użytkownika normalny

Trafiony i zatopiony. Ale nie

Trafiony i zatopiony. Ale nie ma się co łudzić, że ten mądrala odszczeka to co napisał i przyzna, że to on nie umie czytać. I na tym polega tragedia naszego narodu - za dużo takich głupkowatych pouczaczy jest wśród Polaków. Jaj brakuje, żeby się przyznać do błędu.

Strony

Skomentuj