Naukowcy stworzyli zmodyfikowane genetycznie mrówki, które zostały pozbawione węchu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Rewolucyjna technologia do modyfikacji genów, CRISPR, jest obecnie szeroko stosowana do modyfikacji organizmów jednokomórkowych, a co ważniejsze, do zmiany funkcji dowolnego typu komórek w organizmach wielokomórkowych. Dwie niezależne grupy naukowców donoszą, że przy użyciu CRISPR udało się stworzyć zmutowane mrówki – po raz pierwszy technologia miała wpływ na cały organizm, a nie na określoną grupę komórek.

 

Modyfikację genetyczną przeprowadzono na jajach mrówek, a w rezultacie zmiany oddziaływały na każdą komórkę dorosłego owada. Ponieważ mrówki żyją w koloniach, są także wygodnym modelem do badania złożonych systemów biologicznych. Umożliwiają one badanie zachowań społecznych i ich podstaw genetycznych.

Naukowcy eksperymentowali na genach, które ich zdaniem miały wpływ na zachowanie mrówek. Badacze zdołali wyeliminować za pomocą CRISPR gen odpowiedzialny za percepcję zapachów, w wyniku czego mrówki stały się odporne na feromony, których używają do swojej komunikacji.

 

Bez sygnałów chemicznych owady natychmiast stały się antyspołeczne. Przekładało się to na różne anomalie behawioralne w dorosłej fazie życia owadów. Zablokowanie genu miało wpływ także na anatomię mrówek – nie wykształciły się ich narządy zmysłów odpowiedzialne za postrzeganie zapachów.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Łukasz inny

Hymmm wyłączyli gen percepcji

Hymmm wyłączyli gen percepcji i mrówka nie odczuwa zapachów.... A potem piszą że mrówka nie wyrosły czółko.... To z tego wynika że naukowcy nie wiedzą co zrobili. A wniosek powinien być taki że spowodowali brak wzrostu organów mrówki. To przypomina ruskich naukowców i mucha idi.

Portret użytkownika ono mat opeja

Normalnie pieknie, super.

Normalnie pieknie, super. Bydlo naukowe. Czemu ma to sluzyc. Proponuje aby od dzisiaj naukofcy przeprowadzali badania na sobie. Zobaczymy co wtedy maja do powiedzenia o etyce i poszanowaniu zycia.

Strony

Skomentuj