Potężny cyklon nad Polską, wcześniej widziano niezwykłe chmury

Kategorie: 

Chmury typu asperitas w okolicach Wrocławia

W ciągu ostatnich kilku dni doświadczamy w Polsce ekstremalnej pogody. Rozległe fronty burzowe przechodzą nad naszym krajem wywołując wielkie zamieszanie i powodując realne zagrożenie dla mieszkańców. Silny wiatr kładł drzewa jak zapałki, wiele dróg jest nieprzejezdnych. Setki tysięcy domostw jest pozbawionych elektryczności.

 

Wczoraj w okolicach Wrocławia widziano niezwykłe chmury typu Asperitas ( zwane wcześniej Undulatus asperatus), które opisano dopiero w 2009 roku. W Międzynarodowym Atlasie Chmur znalazły się dopiero w marcu tego roku i już w sierpniu mogliśmy je po raz pierwszy obserwować w Polsce.

l

Chmury te wyglądają spektakularnie, ale ich piękno jest powiązane bezpośrednio z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Zapowiadają po prostu nadejście cyklonu i rzeczywiście nadszedł.

W wyniku przejścia ogromnego frontu burzowego zginęły 4 osoby, a 36 zostało rannych. Najgorsza sytuacja jest w województwach pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Straż pożarna musiała interweniować aż 6000 razy i nadal ma bardzo wiele do roboty. Zerwanych zostało kilkaset dachów. Doszło też do licznych podtopień.

W całym kraju od południa do północy na wielu drogach leżą zwalone prze nawałnicę drzewa, utrudniające poruszanie się samochodami. Obecnie aż 300 tysięcy domostw jest pozbawionych elektryczności. Strażacy asystujący przy usuwaniu skutków nawałnic twierdzą, że była to największa burza od grudnia 2013 r. gdy przez Polskę przeszedł orkan Ksawery.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (5 votes)Komentarze

Portret użytkownika A K

Witam i pozdrawiam. Podobnie

Witam i pozdrawiam. Podobnie bylo wczoraj nad Tczewem, blyskalo jakby sie ktos stroboskopem bawil, a grzmoty ledwo co "pomrukiwaly". Bylem juz swiadkiem kilku ostrych zjawisk pogodowyc, jak chocby suche burze w gorach albo kilka naprawdne niezlych sztormow z racji sluzby w marynarce... Ale wczoraj moglem czytac ksiazke przy efektach swietlnych z nieba... Sila tej burzy jakos moze specalnie nie powala, ale to co mnie zaskoczylo to wlasnie intensywnosc wyladowan.

Pozdrawiam ludzi zdrowo myslacych

Portret użytkownika eska

Sponsoruje to ktoś  kto ma

Sponsoruje to ktoś  kto ma bardzo duże pieniądze a Niemcy jak widać  znaleźli się pod ścianą i zgodzą się na wszystko. Wniosek dla nas- opuścić niemiecko-francuską Unię zanim ten potwór do reszty nie upadnie pociągając za sobą  straty i ofiary. Brytyjczycy wiedzieli co robią mimo że na razie oznacza to dla nich koszta.

Portret użytkownika FAN

TO OSTRZEŻENIE I PRZESTROGA,

TO OSTRZEŻENIE I PRZESTROGA, przed kumaniem się naszym i wspieraniem ŚLEPYM szatany zjednoczone i ich pozostałe klakiery. 

ZWŁASZCZA TERAZ, GDY SIĘ MILOWYMI KROKAMI DZIEŃ SĄDU OSTATECZNEGO SIĘ ZBLIŻA I starcia decydującego sił prawych i świata spluganego .

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj