Ziemię zalewa plastik odpowiadający masie miliarda słoni

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W Stanach Zjednoczonych obliczono całkowitą ilość plastiku na świecie. Liczba ta wyniosła aż 8,3 miliarda ton. Tak ogromna masa materiału odpowiada miliardowi słoni, a powstała jedynie w ciągu ostatnich 65 lat.

 

Najważniejszą kwestią jest to, że plastikowe przedmioty, takie jak opakowania, są stosowane przez bardzo krótki okres czasu, a następnie zostają wyrzucane. Ponad 70% całkowitej produkcji plastiku znajduje się obecnie wśród odpadów, między innymi na wysypiskach śmieci oraz w oceanach.

 

W artykule opublikowanym przez Uniwersytet Kalifornijski w czasopiśmie Science Advances dokonano pierwszej globalnej oceny, dotyczącej wyprodukowanej liczby plastiku. Ustalono, że połowa z 8,3 miliarda ton powstała w ciągu ostatnich 13 lat.

Jedynie 9% wyprodukowanego plastiku zostało poddane recyklingowi. Około 12% zostaje spalanych, a 79% trafia na wysypiska. Plastikowe opakowania są używane przez mniej niż rok, a najdłużej stosowane plastikowe produkty utrzymują się w budownictwie oraz w maszynach.

 

Szeroka możliwość w zastosowaniu oraz wytrzymałość tworzyw sztucznych sprawiły, że ich produkcja i wykorzystanie stale przyspieszają. Do 2050 roku ma być już 12 miliardów ton plastikowych odpadów, przy obecnych wskaźnikach recyklingu: Europa (30%), Chiny (25%), Stany Zjednoczone (9%).  Żadne z powszechnie stosowanych tworzyw sztucznych nie ulega biodegradacji.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Odwazniak

W ameryce plastikowe

W ameryce plastikowe opakowania są pancerne, z pięć razy grubsze niż w Polsce. Zębami nie otworzysz,  a co dopiero palcami. Zawsze pod ręką nóż i to trzeba uważać, żeby się w walce nie pochlastać. Plus wszystko pakowane potrójnie. Nie ma tu co jeść - w sklepie kolorowa trucizna zapakowana tak,  żeby się zirytować,  wypchane gownem półki po sufit. A człowiek głodny bo owoce drewniane,  warzywa z tektury,  gotowcem można się zatruć, tanie jaja śmierdzą, po mleku i mące migrena. Dobrze że kapusta kiszona koszerna jest chociaż.

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Na śmieciach jest biznes.

Na śmieciach jest biznes. Szwabskie media pisały, że ceny za wywózkę śmieci mają podrożeć 5 X w tym roku. Goje płacą 6 podatków. Jak fajnie być goim co nie?

Głosuj przeciw
-13

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj