Korea Północna pozostaje odcięta od dostaw benzyny z Chin

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Kwestia Korei Północnej wciąż pozostaje nierozwiązana. Stany Zjednoczone groziły wojną, Chiny (przynajmniej oficjalnie) potępiają północnokoreański program rakietowy i nuklearny, zaś Rosja wręcz przeciwnie - obecna sytuacja zachęciła ją do poszerzenia współpracy z Koreą Północną. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy bieżącego roku wymiana handlowa między tymi państwami wzrosła o 73% w porównaniu do tego samego okresu w 2016 roku.

 

Korea Północna pozostaje silnie uzależniona od Chin. Problem w tym, że w wyniku nacisków ze strony Stanów Zjednoczonych, Pekin postanowił nałożyć sankcje gospodarcze na swojego sojusznika - wstrzymano już import węgla i eksport benzyny. W wyniku wprowadzonych ograniczeń, cena benzyny w Korei Północnej nieustannie rośnie.

 

Jeszcze na początku 2017 roku, kilogram benzyny kosztował tam około 80 centów. Pod koniec kwietnia ceny wzrosły do 1,25 dolara za kilogram, a jeszcze w zeszłym tygodniu benzyna była po ponad 2 dolary za kilogram. Podrożał również olej napędowy - 12 lipca, kilogram tego paliwa kosztował 1,45 dolara, tj. o 20% więcej niż trzy tygodnie temu.

 

Korea Północna oczywiście nie ma zamiaru rezygnować z prac nad rakietami balistycznymi dalekiego zasięgu i bronią nuklearną. Odizolowany od świata zewnętrznego kraj przetestował ostatnio pocisk, którego zasięg szacuje się na 7-10 tysięcy kilometrów. Hwasong-14 mógłby dolecieć do zachodniego wybrzeża USA. Donald Trump wylewa swoje oburzenia na Twitterze, zaś Chiny nakładają kolejne sankcje na Pjongjang.

 

Rosja stosuje taktykę: gdy dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Podczas gdy Chiny zrezygnowały z zakupu północnokoreańskiego węgla i przestały sprzedawać benzynę, Rosja otworzyła w maju nowe morskie połączenie handlowo-turystyczne z Władywostoku do Rasŏn. Na początku roku dyskutowano również nad ulepszeniem infrastruktury kolejowej na linii Khasan-Rasŏn. Uzgodniono także rozszerzenie programu migracji siły roboczej, który obecnie pozwala zatrudnić 40 tysięcy północnokoreańskich pracowników w rosyjskich fabrykach.

 

Chiny nie są jedynym sojusznikiem Korei Północnej, więc jeśli z biegiem czasu nie nastąpi zniesienie sankcji Pjongjang może nawiązać szeroką współpracę z Rosją, która zacznie zaopatrywać reżim w benzynę i inne niezbędne towary. Tym samym nakładane przez ONZ międzynarodowe sankcje pozostają nieskuteczne.

 

Źródła:

https://www.reuters.com/article/us-northkorea-missiles-oil-idUSKBN1A20GI

https://www.usatoday.com/story/news/world/2017/06/05/russia-boosts-trade-north-korea-china...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Czas najwyższy pomóc Korei

Czas najwyższy pomóc Korei Pólnocnej. To nieszczęsny kraj, który niestety dzięki dyktaturze utrzymuje się jeszcze na wierzchu.

Jestem pod wrażeniem, jak ten biedny kraj trzesie dupą największego światowego hegemona - USA

Niech żyje KRLD i jej wielki, zuchwały i inteligentny przywódca KIM!!!

Skomentuj