Arabia Saudyjska grozi Katarowi kolejnymi sankcjami

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Juanedc/CC BY 2.0

Blok państw arabskich próbował zmusić swojego sojusznika, Katar, do zerwania współpracy z Iranem i Turcją, lecz bez skutku. Emirat ogłosił, że realizacja stawianych żądań jest niemożliwa. Kraje Zatoki Perskiej wyraziły zdumienie i zagroziły kolejnymi konsekwencjami.

 

Kraje wchodzące w skład Rady Współpracy Zatoki Perskiej blokują Katar już od około trzech tygodni. Póki co ten niewielki emirat nie ma żadnych obaw, ponieważ jest regularnie zaopatrywany w żywność od Iranu i Turcji. Ten drugi kraj dodatkowo zwiększył swoją obecność wojskową na terenie Kataru, co również ma istotne znaczenie, ponieważ na samym początku tego kryzysu obawiano się militarnej konfrontacji.

 

Arabia Saudyjska, Bahrajn, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie wysłały list do Kataru poprzez Kuwejt, który służy jako mediator w tym konflikcie. Domagano się w nim nie tylko wydania "terrorystów" ukrywających się na terenie kraju i oddalenia się od takich organizacji jak al-Kaida, Bractwo Muzułmańskie czy Państwo Islamskie, ale także wycofania się z sojuszu z Iranem i Turcją. Katar w krótkim czasie dał odpowiedź negatywną. Kraje arabskie wręcz oskarżyły emirat o robienie celowego zamieszania i chęć pogłębienia konfliktu. Swoją drogą pretensje do Kataru wydają się niestosowne gdy weźmiemy pod uwagę, że Arabia Saudyjska sama zajmuje się wspieraniem islamskiego terroryzmu.

 

Arabia Saudyjska i pozostałe państwa zapowiedziały, że podejmą kolejne działania przeciwko emiratowi. Szczegóły pozostają nieznane. Wspomniano jedynie o krokach o charakterze "politycznym, ekonomicznym i prawnym". Niewykluczone, że na Katar nałożone zostaną sankcje gospodarcze. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj