Kolejne średniej wielkości rozbłyski słoneczne

Kategorie: 

Grupa plam oznaczona numerem 1583, znajdująca się na zachodniej części tarczy słonecznej wygenerowała średniej wielkości rozbłysk, który został sklasyfikowany, jako M1.3. Region ten bardzo wzrósł w ciągu ostatnich 24 godzin i spodziewana jest tam kolejna aktywność.

Nawet jeśli do niej dojdzie nie powinna być geoefektywna, ponieważ region 1583 w ciągu kilkunastu godzin wyjdzie z pozycji na wprost ZiemiAmerykańska agencja NOAA przewiduje, że w ciągu następnych 48 godzin dojdzie tam do kolejnych rozbłysków, co najmniej klasy C. Poza tym jest około 10% szans na powstanie kolejnego rozbłysku klasy M.

Oprócz tego dochodzi do rozbłysków z aktywnego regionu 1577, najsilniejszy z nich osiągnął wartość C9.9 i miał miejsce 30 września około 23:39 UTC. W wyniku tych zjawisk spodziewa się okresów wzrostu monitorowanych parametrów solarnych. Może dojść do średniej wielkości burz magnetycznych w ciągu następnych 24 godzin.

 

Koronalny wyrzut masy, jaki wystąpił 28 września dotarł do Ziemi 30 września rano. Magnetometry wykryły nagły impuls około 11:38. Kosmiczne obserwatorium ACE zarejestrowało wzrost prędkości wiatru słonecznego do ponad 400 km/s. Wpływ wywarty przez CME był znacznie mniejszy niż oczekiwano, co skutkowało niewielką burzą magnetyczną.

Indeks Kp nie wzrósł ponad poziom 4. Grupa plam 1577 może wygenerować rozbłyski klasy M. Ostatnio pojawił się też nowy region oznaczony numerem 1584,  który powinien przejść na widoczną z Ziemi tarczę słoneczną. Powinno do tego dojść 3 października 2012.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika syriues

ostatnio spogladajac na niebo

ostatnio spogladajac na niebo zauwazylem te ulubione przez niektorych chemitralis.Zauwazylem bardzo ciekawa rzecz.I niech mi teraz ktos odpowie z przeciwnikow tej teorii dlaczego przerwali oprysk w tym samym miejscu ,gdzie skonczyl sie poprzedni.Wygladalo to tak jakby dwie linie skonczyly sie w tym samym momencie ,laczac oczywiscie poprzecne linie.Bylo to dla mnie zaskakujace.Samolot lecial i caly czas produkowal ta sztuczna chmure i nagle w tym samym momencie gdzie poprzedni skonczyl ow oprysk ten rowniez w tym amym miejscu ja zakonczyl.Czyli sumujac te zjawisko doszedlem do wniosku ze to zwyczajna produkcja chmur.Nie wiem wlasciwie czy to robia z powodu aby zaslonic dziure ozonowa by nie dochodzilo do ogrania jadra ziemi czy tez z powodu ze nad miastami unosi sie smog i chca go zniwelowac,czy tez wypuszczaja cos innego.Oczywiscie nie wierze ,ze to jest naturalne zjawisko fizyczne.Bo wygladalo to na pelna kontrole.Zobaczymy przeciez co dalej bedzie

Portret użytkownika Ramzio Większy

A nie przyszło Ci do głowy,

A nie przyszło Ci do głowy, że tam gdzie skończyły się te smugi po prostu zmieniła się zawartość powietrza (inne ciśnienie, inna temperatura) a razem z nim warunki do powstawania smugi? Tak samo ma się sprawa z "przerywanymi smugami" za samolotem - powietrze nie jest jednorodne i są obszary o wyzszym i nizszym ciśnieniu/temperaturze.... 

Portret użytkownika alos

widzicie PAństwo :) Pisałem

widzicie PAństwo :)Pisałem kilka miesięcy temu , że nic szczególnego w tym roku się wydaży prócz wymęczonych rozblysków klasy mBezpodstawne było to straszenie apokalipsą.Rok w 2012 jest najspokojnieszym rokiem w dziejach ludzkości , taka jest prawda.Z każdym mogę nawet złożyć , że zadne sczególne wydarzenie w tym roku nie będzie miało miejsca i zapewne wygram . Do Końca 2012 zostało raptem niecałe 3 msc , a mam naprawdę okropny spokój . Pozdrawiam Fabo Ca

Portret użytkownika david56

Słoneczko jest pod kontrolą

Słoneczko jest pod kontrolą od jakiegoś marca 2012 i żadna krzywda nam z jej strony nie grozi.Wszystkie wybuchy zazwyczaj albo wystepują z tzw. far side albo z samej lewej krawedzi albo z  prawej krawędzi bardzo rzadko ze środka.dziwne prawda?Ot taka sobie asymetria.Warto sięgnąć do archiwum Speceweather.com i sprawdzic co sie działo w listopadzie 2003- był wtedy wybuch który wywołał tzw megaflarę( X 28), na szczęscie nie był skierowany w kierunku Ziemi.  

Portret użytkownika Jacek

Ziemskie pole magnetyczne

Ziemskie pole magnetyczne skutecznie nas chroni od takich fajerwerków. No chyba, że będzie miało "kaprys" zamiany biegunów (średnio raz na 250 tysięcy lat) w czasie aktywności słonecznej, a wyrzut plazmy nastąpi dokładnie w naszym kierunku (z odległości 150 mln kilometrów). Zbieg okoliczności zaiste szatański, ale możliwy, póki co zwykła codzienność dla obserwatorów heliosfery.

Portret użytkownika Anakin23

A tutaj się z Tobą nie zgodzę

A tutaj się z Tobą nie zgodzę przynajmniej nie do końca nasze pole magnetyczne jest w tak słabym stanie że przepuszcza coraz więcej, jest podziurawione. Wystarczy zobaczyć że burza geomagnetyczna jaka była wczoraj w nocy powinna być wywołana przez rozbłysk zbliżony do klasy "X" a miał przecież "tylko" C9.9 

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

http://zmianysolarne.pl/

Portret użytkownika Jacek

Ja z Tobą także. Dlaczego?

Ja z Tobą także. Dlaczego? Wydaje mi się, że mówimy o dwóch różnych zjawiskach. Ja o zagrożeniu, które "wykasowałoby" niemal połowę ziemskiego życia lub więcej. Ty natomiast o fluktuacjach ziemskiego pola magnetycznego, które jest "odczuwane" i rejestrowane przez coraz liczniejszą, czulszą, ale też i awaryjną aparaturę. Fakt my też możemy mieć nieco gorsze sny, ale ilościowo chyba nikt tego jeszcze nie oszacował. Pozdrawiam

Portret użytkownika Anakin23

Co do zagrożenia tym tzw.

Co do zagrożenia tym tzw. "wykasowaniem" to jest ono realne i to jak najbardziej patrząc na to co dzieję sie ostatnio i tutaj się zgodzę pisałem już kilka miesięcy temu o tym że w tym momencie i tak słabym stanem naszej magnetosfery powtórka rozbłysku z 2003r. czyli X28+ a ba nawet wystarczył by mniejszy skierowany bezpośrednio w ziemię z odwrotną polaryzacją niż nasza był by dla nas w skutkach tragiczny a że maximum przed nami to nie możemy niczego takiego wykluczyć przynajmniej takie jest moje zdanie Pozdrwiam. 

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

http://zmianysolarne.pl/

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem