Kolejne średniej wielkości rozbłyski słoneczne

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Grupa plam oznaczona numerem 1583, znajdująca się na zachodniej części tarczy słonecznej wygenerowała średniej wielkości rozbłysk, który został sklasyfikowany, jako M1.3. Region ten bardzo wzrósł w ciągu ostatnich 24 godzin i spodziewana jest tam kolejna aktywność.

Nawet jeśli do niej dojdzie nie powinna być geoefektywna, ponieważ region 1583 w ciągu kilkunastu godzin wyjdzie z pozycji na wprost ZiemiAmerykańska agencja NOAA przewiduje, że w ciągu następnych 48 godzin dojdzie tam do kolejnych rozbłysków, co najmniej klasy C. Poza tym jest około 10% szans na powstanie kolejnego rozbłysku klasy M.

Oprócz tego dochodzi do rozbłysków z aktywnego regionu 1577, najsilniejszy z nich osiągnął wartość C9.9 i miał miejsce 30 września około 23:39 UTC. W wyniku tych zjawisk spodziewa się okresów wzrostu monitorowanych parametrów solarnych. Może dojść do średniej wielkości burz magnetycznych w ciągu następnych 24 godzin.

 

Koronalny wyrzut masy, jaki wystąpił 28 września dotarł do Ziemi 30 września rano. Magnetometry wykryły nagły impuls około 11:38. Kosmiczne obserwatorium ACE zarejestrowało wzrost prędkości wiatru słonecznego do ponad 400 km/s. Wpływ wywarty przez CME był znacznie mniejszy niż oczekiwano, co skutkowało niewielką burzą magnetyczną.

Indeks Kp nie wzrósł ponad poziom 4. Grupa plam 1577 może wygenerować rozbłyski klasy M. Ostatnio pojawił się też nowy region oznaczony numerem 1584,  który powinien przejść na widoczną z Ziemi tarczę słoneczną. Powinno do tego dojść 3 października 2012.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Strony

Skomentuj