Wielka Rafa Koralowa jest warta 56 miliardów dolarów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ile jest warta największa struktura życiowa na naszej planecie? Niektórzy twierdzą, że jest bezcenna, ale w nowym raporcie Deloitte Access Economics wyliczono, że jest warta 56 miliardów dolarów australijskich (42,5 miliardów dolarów USA), znacznie przewyższając planowaną przez australijski rząd kopalnię węgla Carmichael.

 

Powinniśmy zachować rafę choćby ze względu na ogromne piękno, różnorodność biologiczną i znaczenie dla planety, w oczach wielu polityków musi ona dawać zysk warty jej utrzymania. Jest to szczególnie widoczne teraz, kiedy konkuruje z projektami przemysłowymi, takimi jak kopalnia węgla kamiennego w miejscowości Carmichael w stanie Queensland.

 

Budowa kopalni jest postrzegana przez wielu jako uwsteczniający ruch australijskiego rządu, który najwyraźniej ignoruje zagrożenie, jakie zmiany klimatyczne stanowią dla jednego z największych skarbów natury. Jednocześnie faworyzuje się przemysł paliw kopalnych, stanowiących poważne źródło owych zmian. Co więcej, budowa kopalni niesie ze sobą perspektywę setek milionów ton węgla, które będą transportowane drogą morską przez obszar Wielkiej Rafy.

Jak więc najlepiej zobrazować rządowi Australii wartość rafy? Najnowsze sprawozdanie szacuje, że całkowita wartość Wielkiej Rafy Koralowej wynosi w przybliżeniu 56 miliardów dolarów australijskich, czyli ponad dwukrotnie więcej niż wartość kopalni Carmichael – 21,5 miliarda dolarów australijskich.

 

Liczba ta może wydawać się podana dość arbitralnie, więc w raporcie uwzględniono również roczny dochód rafy. Rafa generuje ok. 6,4 mld AU (4,8 mld USD) rocznie, podczas gdy kopalnia przyniesie już tylko około 203 mln AU (154 mln USD).

A co z zatrudnieniem? To dość prosta sprawa, ponieważ uważa się, że rafa daje pracę około 64 tysiącom ludzi, związanych z turystyką, od sklepów ze sprzętem do nurkowania po hotele i restauracje, podczas gdy kopalnia ma zapewnić około 10 tysięcy miejsc pracy.

"Raport wyraźnie wskazuje, że Wielka Rafa Koralowa jest zbyt dużym skarbem, by go zaprzepaścić" - powiedział dr John Schubert, przewodniczący Great Barrier Reef Foundation. "To wezwanie do działania dla wszystkich - osób fizycznych, przedsiębiorstw, fundacji i rządów – aby wspólnie reagować, abyśmy nie zawiedli naszego cudu natury".

Raport powstał z powodu wspólnego wysiłku ze strony grup środowiskowych celem powstrzymania budowy kopalni węglowej.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj