Pentagon potwierdził śmierć jednego z liderów ISIS

Kategorie: 

Domena publiczna

We wtorek Pentagon oznajmił, że jeden z ważniejszych członków tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) zginął podczas nalotów. Był on ważną postacią w terrorystycznej organizacji, zajmował się m.in. rekrutowaniem nowych członków.

 

Nalot, podczas którego doszło do śmierci jednego z przywódców ISIS, datuje się na 31 maja tego roku. Dowodzący salaficką organizacją terrorystyczną oraz samozwańczym kalifatem nazywał się Turki al-Binali, który określał sam siebie mianem "Wielkiego Muftiego" oraz "głównego duchownego ISIS", jak obwieszcza U.S. Central Command. Wcześniej na początku bieżącego miesiąca informację o śmierci Turki al-Binaliego przekazała sama organizacja.

"Al-Binali miał kluczową rolę w rekrutacji zagranicznych terrorystów, a także w prowokowaniu ataków terrorystycznych na całym świecie [...] Jako główny duchowny ISIS od 2014 r. siał propagandę, by wszczynać morderstwa i inne okrucieństwa, próbował zalegalizować istnienie kalifatu i był bliskim powiernikiem Abu Bakr al-Baghdadi (głównego lidera ISIS)" – informuje raport  

W raporcie dodano także, że propaganda roznoszona przez Turki al-Binaliego zawierała np. wezwanie do terrorystów, by przyznali wierność al-Baghdadi jako "kalifowi".

"Jego działania rekrutacyjne dla grup terrorystycznych także zawierały wiele nagranych wykładów, na których próbował usprawiedliwiać i zachęcać do rzezi niewinnych" 

Turki al-Binali, który pochodził z Bahrajnu, był znany z wydawania religijnych opinii dla ISIS, w tym jedno, które uzasadniało gwałcenie i ujarzmienie kobiet wyznających jezydyzm.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Sneaky
Portret użytkownika Sneaky

Komentarze

Skomentuj