Stany Zjednoczone używały w Syrii pocisków ze zubożonym uranem

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Na samym początku amerykańskiej interwencji w Syrii, która pozostaje nielegalna w świetle prawa międzynarodowego wystosowano zapewnienia, że wojsko nie będzie stosować niebezpiecznych pocisków ze zubożonym uranem. Armia USA przyznała, że jeszcze w tym samym roku złamano tę obietnicę.

 

Stany Zjednoczone dwukrotnie dokonały napaści na Irak a amerykańskie wojsko używało amunicji ze zubożonym uranem. Efekty tych działań widać do dnia dzisiejszego. Wśród tamtejszej społeczności coraz częściej dochodziło do przedwczesnych porodów, poronień oraz zachorowań na białaczkę a nowonarodzone dzieci cierpiały na poważne deformacje. Statystyki rządowe wskazują, że w 1991 roku w Iraku na nowotwory chorowało 40 na 100 tysięcy osób. 4 lata później liczba zachorowań wzrosła do 800 na 100 tysięcy, zaś w 2005 roku było to aż 1600 na 100 tysięcy ludzi. Temat jest oczywiście zamiatany pod dywan, ale to nie oznacza, że problem nie istnieje. 

 

Amunicja ze zubożonym uranem jest bardzo efektywna w walce, lecz nie pozostaje bez wpływu na człowieka. Liczne badania potwierdziły, że ekspozycja na tego typu pociski wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi - zubożony uran przede wszystkim niszczy układ odpornościowy, sprzyja rozwojowi nowotworów i uszkadza DNA.

 

W 2015 roku, gdy Stany Zjednoczone rozpoczęły wojnę z samozwańczym Państwem Islamskim, które kontrolowało wschodnie regiony Syrii i zachodnią część Iraku, rzecznik amerykańskiej koalicji przeciwko ISIS kapitan John Moore zapewniał, że USA nie będą stosować pocisków ze zubożonym uranem.

"USA oraz samoloty koalicji nie używały i nie będą używać amunicji ze zubożonym uranem w Iraku i Syrii podczas operacji Inherent Resolve" - powiedział John Moore.

Dopiero w 2017 roku wyszło na jaw, że Stany Zjednoczone już po kilku miesiącach najwyraźniej zmieniły zdanie. Rzecznik CENTCOM major Josh Jacques powiedział, że tylko między dniem 16 a 22 listopada 2015 roku samolot A-10 Thunderbolt II wystrzelił łącznie ponad 5200 pocisków kalibru 30 mm zawierających zubożony uran, niszcząc około 350 pojazdów należących do ISIS. Możemy podejrzewać, że nie był to jedyny przypadek użycia tej broni.

 

W najbliższych latach może się okazać, że wśród mieszkańców Syrii wzrośnie zachorowalność na raka a dzieci zaczną częściej rodzić się z deformacjami. Oczywiście Stany Zjednoczone i tak zostaną okrzyknięte wielkimi wyzwolicielami ludności z rąk złego dyktatora i nikt nie odpowie za popełnione zbrodnie.

 

Źródła:

http://theantimedia.org/u-s-using-depleted-uranium-syria/

http://www.mintpressnews.com/depleted-uranium-iraq-wars-legacy-cancer/193338/

https://www.washingtonpost.com/news/checkpoint/wp/2017/02/16/the-pentagon-said-it-wouldnt-...

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)


Komentarze

Portret użytkownika sceptyyk

Witaj Ewciu  :)  Martwię się

Witaj Ewciu  :)  Martwię się o stan zdrowia mojego "ulubieńca"... Postanowił zostać @Jajcarzem, a robi z siebie pajaca i pisze sam do siebie, zachwyca się sam sobą w swoich listach do samego siebie - biedny chłopiec... Pocieszające jest to, że jako @Jajcarz, potrafił być miły w kontakcie  z Tobą...   :))  Pozdrówka  :)

Portret użytkownika Eva11

musiales tak szybko Sceptyyku

musiales tak szybko Sceptyyku .....

to nie potrwaloby zbyt dlugo,ale zawsze mozna bylo spokojnie pogaworzyc....

popatrz on ma cala historie zapisana w kompie chyba ....

pozostalosc chyba po dobrych dla nich czasach ,ubeckich teczek hahhaha

na kazdego ma zapis ....podskoczysz i sru wkleja i nawet interpretuje po swojemu i wmawia,  co miales na mysli ....bo on wie lepiej przeciez !

swoja droga ,jesli ma taki wpis to chyba zacznie Cie uwielbiac ,hahah

bo jest zaz t.....py ,aby zrozumiec,ze niechec do ruskiej wladzy nad nami nie oznacza nienawisci 

przypisujac kazdemu niechetnemu do putinowskiego bata fusofobie .....kolejne glupie systemowe slowo !

jak homofob i inne...,

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj