Naukowcy pracują nad procesorem, który zwiększy wydajność komputerów tysiąckrotnie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Rosnąca potrzeba zwiększonej siły obliczeniowej zmusza producentów do opracowywania nowych rozwiązań. Rozwój technologii jednak nie zawsze idzie w parze z rozwojem sprzętu komputerowego. Aby naprawić ten stan rzeczy, naukowcy z DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności) podjęła się projektu „Managing Perspective Research Programs”.

 

 

Projekt, któremu przyznano 80 milionów dolarów dotacji, został przewidziany na 4 lata i dotyczy firm takich jak Intel, Qualcomm i Northrop Grumman. Produkt nazywa się HIVE i ma na celu zwiększenie wydajności systemów obliczeniowych o 1000 razy dzięki stworzeniu zupełnie nowego typu architektury dla procesorów.

 

HIVE (Hierarchical Identify Verify Exploit) powinno stać się pierwszym na świecie wyspecjalizowanym procesorem analitycznym (GAP). Tego typu procesory powinny znacznie różnić się od „tradycyjnych” urządzeń komputerowych. Ich architektura jest zoptymalizowana do wydajnego przetwarzania informacji dostarczonych jako wykresy, co wymaga nowej architektury pamięci, która może zapewnić dostęp do dowolnych adresów z szybkością kilku terabajtów na sekundę.

W przeciwieństwie do bieżących elementów pamięci przechowywanych w tablicach kolejnych komórek, pamięć o architekturze HIVE będzie musiała zapewnić dostęp do ośmiobitowych wartości zapisanych w dowolnych komórkach.  Jeden z liderów programu HIVE powiedział:

„Ze względu na specyfikę nowej architektury, procesor oparty na HIVE będzie mógł równocześnie wykonywać dowolne zadania, które wykorzystują dane przechowywane w różnych obszarach tej samej tablicy pamięci. Ponadto kilka procesorów będzie mogło uzyskać dostęp do pojedynczej tablicy pamięci, z których każda będzie miała własną lokalną super szybką pamięć, przeznaczoną do przechowywania zmiennych i danych pośrednich. To znacznie zwiększy szybkość przetwarzania danych.”

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl

loading...


Komentarze

Portret użytkownika MiamiVibe

Interesuję się tym

Interesuję się tym zagadnieniem i powiem w skrócie, że to nie ma sensu dla zwykłego użytkownika i chodzi o to aby wyciągnąć od niego kasę, a dlaczego ? Wszelkie gry i programy są specjalnie przez twórców, źle optymalizowane, aby zawyżyć sztucznie wymagania, by motłoch zamawiał nowy procek czy kartę graficzną, myśląc, że program teraz ruszy bez problemów, choć potrafi w miarę dobrze działać na kilkuletnim sprzęcie, ale pod warunkiem że producent połata program patchami, co trwa miesiącami, dlatego na premierę wydaje bubel. Dlatego od dłuższego czasu nie kupuję nic na premierę, tylko czekam od 0,5 do 1 roku, aż gra czy program zostanie połatany i będzie posiadał wyciętą zawartość w dniu premiery, którą producent sprzedaje w postaci DLC...

------------------------------------

Jedynym czego się boją, jesteś Ty.

Portret użytkownika lipka

Przepaść między ludźmi w

Przepaść między ludźmi w każdej dziedzinie powiększa się w zastraszającym tempie. Ze wszystkich wynalazków najpierw korzysta wojsko, potem firmy związane z dużym biznesem, potem ci, których stać na zakup różnych nowych technologii w różnych celach, reszta nigdy nie zobaczy tego na własne oczy co najwyżej wyczyta gdzieś w internecie, inni nawet nie będą wiedzieli, że są technologie jak nie z tego świata. O czym my nie wiemy?

Portret użytkownika MiamiVibe

Lipka, ależ zobaczymy

Lipka, ależ zobaczymy niektóre z tych rzeczy, wtedy kiedy elita udostępni to łaskawie ,,motłochowi", bo będzie im zbędna oraz oczywiście odpłatnie Smile Też wierzę, że posiadają technologię, która jest dosłownie nie z tego świata, czytałem np. o teleportach, maszynach co materializują dowolną rzecz w dowolnych ilościach itp. itd. Nam zwykłym ludziom, nie udostępnią tych cudów, bo to oznaczałoby koniec niewolnictwa, a ono musi trwać, bo kasta panów karmi się naszym cierpieniem i negatywną energią, dlatego jest jak jest...

------------------------------------

Jedynym czego się boją, jesteś Ty.

Strony

Skomentuj