Naukowcy odkryli „mózgi” roślin

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Rośliny mają długą i zawiłą linię ewolucyjną. Rośliny lądowe rozwijały się 450 milionów lat temu, ale rekiny są starsze od drzew. Z kolei kwiaty pojawiły się dopiero w okresie kredowym, a trawa zaczęła wyrastać 40 milionów lat temu. 

 

Z biegiem czasu rośliny wykształciły pewne niesamowite cechy, a nowe badania prowadzone przez Uniwersytet w Birmingham wykazały, że roślina może mieć także „mózg”. Nie w tym samym sensie, w jakim mają go zwierzęta, jednak jest to seria komórek działających jako centrum dowodzenia.

 

W zarodkach roślinnych odkryto komórki podejmujące kluczowe decyzje względem cyklu życia rośliny. Co najważniejsze, powodują one kiełkowanie, aby uniknąć zbyt wczesnej zimy lub zbyt późnego lata przesyconego konkurującą florą.W ramach postępowania Narodowej Akademii Nauk badacze po raz pierwszy zlokalizowali wszystkie ważne komórki w roślinie o nazwie Arabidopsis, powszechnie znanej jako rzodkiewnik pospolity. Centrum dowodzenia rozdziela się pomiędzy dwa rodzaje komórek – jedna zachęca nasiona do pozostawania w stanie uśpienia, a druga inicjuje kiełkowanie.

 

Komórki używają do komunikacji hormonów, oceniając warunki otoczenia wokół nich i decydując, kiedy najlepiej jest rozpoczynać różne procesy. Zespół badawczy korzysta z modelowania matematycznego, aby przewidzieć jak procesy biologiczne będą przebiegać w najbardziej powszechnych scenariuszach. Naukowcy doszli do wniosku, że to właśnie wymiana hormonalna sprawuje kontrolę nad procesem kiełkowania u roślin.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Medium

Eee, kolega przesadza! Znam

Eee, kolega przesadza! Znam jednego zapalczywego mięsojada, który nie może spokojnie patrzeć na rybie oczka. Każdy ma swoją osobliwą wrażliwość.

Zdolność przewidywania i oceny warunków rozwoju jako mądrość zawarta w zarodkach roślinnych, a więc potencjalnie w nasionach nie jest niczym nowym. Ciekawsze są tropizmy roślin.
 

Portret użytkownika Echo

Oj oj oj, a skad maja

Oj oj oj, a skad maja porownanie ze cos ma 450milonow lat czy 45 ??? wymsylisli pierdu pierdu  pod rozkazami szatana zeby ublizyc Bogu ktory stworzył wszystko, 6000 lat temu, a z roku na rok pod wplywem zmian na ziemi jakie zachodza, ich nauki wogole nie trzymja sie sensu a rozwala im wszystko

Polecam oglandnosc nie tylko kogos kto wierzy calym sercem w Boga ale rowniez czlowieka wyksztalconego : 

https://www.youtube.com/watch?v=qMU1soRrtJk

Portret użytkownika Spooky

A ja polecam jednak pooglądać

A ja polecam jednak pooglądać ludzi wykształconych, którzy nie ogarniczają swojego spojrzenia na świat jakimiś urojeniami i dopasowują swoje badania do swoich poglądów.

Do datowania używa się przede wszystkim izotopów promieniotwórczych. Znając czas ich połowicznego rozpadu oraz ilość tego izotopu oraz ilość produktu tego rozpadu, można obliczyć kiedy proces się rozpoczął.

Nie jestem baranem, nie potrzebuje pasterza

Portret użytkownika lipka

Oczywiste jest, że ewolucja

Oczywiste jest, że ewolucja to teoria bo gdyby była faktem to jaszczurki fruwałyby w powietrzu a żółwie miałyby kopyta, a one na złość ewolucjonistom wciąż wyglądają tak samo od miliona lat i nie zamierzają się zmieniać, małpy też człowiekiem jakoś nie zamierzają zostać. Prędzej wszystko wymrze niż się przystosuje do zmiany warunków.

Portret użytkownika lipka

A skąd wiesz, że te latające

A skąd wiesz, że te latające i chodzące ryby nie były takie już od pierwszego swego stworzenia? Wiem ile gatunków ginie, dziwi mnie tylko, że naukowcy wespół z politykami nic w tej kwestii nie robią, może dlatego, że z takich akcji nie ma kasy bo łatwiej wymyśleć nowy karabin i go sprzedać niż uratować słonie wybijane dla kłów.

Strony

Skomentuj