Japończycy stworzyli hologram, który można dotknąć

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wejście w interakcję z hologramem nie jest już niemożliwe. Specjaliści z jednego z japońskich laboratoriów naukowych stworzyli hologram, który można bezpiecznie dotknąć. Grupa badawcza Digital Nature użyła do tego laserów femtosekundowych.

 

Bezpieczny dla dotyku hologram osiągnięto poprzez zmniejszenie czasu trwania impulsów laserowych z nanosekund na femtosekundy – jedna femtosekunda to tyle ile jedna sekunda względem 31,7 miliona lat.



Obraz holograficzny składa się z niewielkich elementów objętościowych, tak zwanych wokseli – najmniejszych elementów należących do grafiki trójwymiarowej. Punkty są emitowane przez plazmę, która powstaje poprzez zjonizowanie powietrza laserem.

 

Naukowcy stworzyli hologramy w postaci serca, gwiazdy oraz małej wróżki. Widoczny obraz jest trójwymiarową reprezentacją danych dwuwymiarowych. Publiczna demonstracja nowej technologii ma odbyć się w sierpniu na konferencji dotyczącej grafiki komputerowej Siggraph.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Rodak

Tzn.mozna stworzyć dowolna

Tzn.mozna stworzyć dowolna rzecz stosując impulsy o odpowiedniej częstotliwości, a to oznacza przełom, który moim zdaniem nie był nieprzewidywalny, bo co widzimy naszym wzrokiem to również jest hologramem o odpowioedniej częstotliwości drgań/impulsów.

Portret użytkownika ???

Nic nowego.... szkoda że

Nic nowego.... szkoda że długo to trwa poprzez eksperymenty... z czasem telewizor zastąpi kostka o wymiarach np. 2cm x 2cm o rozdzielczosci jakiej się chce, w granicach rozsądku. Przestrzeń składa się z cząst./atomów więc słuszne wydaje się je wykorzystać. Jeszcze musza się nauczyć je kontrolować odpowiednio, poprzez zrozumienie mechaniki która jest w skali bardzo małej i składa się ze swoich pierw. elementów lub wykorzystać język, programowania do tego celu, jako alternatywa.

Portret użytkownika ajwaj

Nic nowego? Zjonizowanie

Nic nowego? Zjonizowanie powietrza w zorganizowanej przestrzeni na tyle, że ładunek i temperatura daje wrażenie dotyku, przy jednoczesnym zachowaniu wzroku i skóry dotykającego to dla Ciebie nic nowego?! Naprawdę Ci zazdroszczę.
 

Portret użytkownika ajwaj

Dobre. Pierw myślałem, że

Dobre. Pierw myślałem, że dają jakieś rękawice z mechanizmami symulującymi powierzchnię, a tu taka niespodzianka. Choć w sumie mogłem się domyślić, że pomysł będzie niebanalny, bo Japończycy nie robią rzeczy banalnych.
Naprawdę będę ich ciepło wspominał po tym jak w fukuszimie robot usuwający paliwo spartoli się od promieniowania i chmura plutonu rozejdzie się nad Japonią (a potem światem).

Skomentuj