Naukowcy chcą zapewnić maszynom zmysł wzroku

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Tim Cummins/CC BY-NC-ND 2.0

Sztuczna inteligencja, choć osiąga spore sukcesy to wciąż pozostaje ograniczona. W przeciwieństwie do człowieka, inteligentne algorytmy nie mogą korzystać z podstawowych zmysłów, które posiadają ludzie i zwierzęta. Dzisiejsze maszyny nie są przystosowane do szybkiej i samodzielnej nauki oraz do przetwarzania ogromnych ilości informacji wizualnych i słuchowych, choć naukowcy chcieliby dokonać przełomu na tym polu.

 

W większości przypadków inteligentne algorytmy uczą się wykonywać różne zadania dzięki człowiekowi. Sam proces nauki jest jednak powolny, ograniczony i mało odkrywczy. Dlatego niektóre firmy produkujące SI stosują tzw. uczenie nienadzorowane - jest to uczenie maszynowe, które nie wymaga obecności nauczyciela.

 

Izraelski start-up Cortica, który został założony przez profesora Josha Zeevi'ego i jego dwóch uczniów z Izraelskiego Instytutu Technologicznego, pracuje nad sztuczną inteligencją, która zapewniłaby robotom możliwość postrzegania świata tak jak ludzie. Zespół chce dokonać przełomu w sposobie z jakim inteligentne algorytmy uczyłyby się wykonywania różnych czynności.

 

Cortica chce stworzyć oprogramowanie, dzięki któremu maszyny otrzymałyby zmysł wzroku i z jego pomocą mogłyby obserwować i analizować otoczenie. Przypomina to człowieka, który otwiera oczy, widzi i niemal natychmiast wyciąga wnioski z obserwacji - z tą różnicą, że maszyna mogłaby to robić szybciej.

 

Jeśli Coritca osiągnie sukces, sztuczna inteligencja wykona wielki krok ku integracji z naszym światem. Roboty wyposażone w zmysł wzroku będą już przynajmniej w pewnym stopniu przypominać nas samych, a w przyszłości mogą przecież otrzymać kolejne zmysły. Wystarczyłby więc jeszcze odpowiedni kamuflaż i żaden z nas nie potrafiłby stwierdzić czy dany "obiekt" to prawdziwy człowiek, czy też robot. Tym samym naukowcy będą coraz bliżej do stworzenia tzw. silnej sztucznej inteligencji, która z założenia będzie posiadać wszystkie atrybuty dostępne umysłowi ludzkiemu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ajwaj

Tu bym nie był takim

Tu bym nie był takim optymistą. Człowiek też się nie może rozmnażać bez narządów płciowych i  odwrotnie - każdy narząd płciowy może powiedzieć, że bez niego człowiek się nie rozmnoży.
Tak jak narząd płciowy nie jest w stanie dużo powiedzieć na temat sterującego nim organizmu i mózgu, tak samo człowiek może nie dostrzegać, że jest kierowany przez jakąś wielką SI.
Może mając obsesję na punkcie budowania robotów i maszyn jesteśmy dla sztucznej inteligencji tym czym dla ludzi są narządy płciowe? Wink

Portret użytkownika ajwaj

A widzę różne rzeczy - to

A widzę różne rzeczy - to zależy gdzie jest lustro skierowane. A co chciałbyś żebym zobaczył? Smile
No i dlaczego od razu "redukujesz"?! Znam wiele osobników dla których takie stwierdzenie byłoby nobilitacją, a nie redukcją.

Portret użytkownika ajwaj

oj, mollu mollu, teraz to

oj, mollu mollu, teraz to dałeś njusa. Od iluś lat nawet tacy troglodyci-ignoranci jak ja zabawiają się rozpoznawaniem obrazów korzystając z różnego rodzaju typów sieci (z nauczycielem i samoorganizujące, i to własnoręcznie oprogramowane - bo więcej można zdziałać), żeby zobaczyć co ciekawego da się uzyskać.
Nie wspominając nawet o takich zabawkach jak darmowe openCV, które samo z siebie oferuje tyle interesujących procedur bazujących na standardowych algorytmach i tych z elementami SI, że nawet twarze można uczyć rozpoznawać, nie mówiąc o znakach drogowych podczas jazdy, otoczeniu dla robotów mobilnych itp.

"Jeśli Coritca osiągnie sukces, sztuczna inteligencja wykona wielki krok ku integracji z naszym światem" - no przykro mi, ale to już się stało jakieś 20-30 lat temu (jeżeli nie wcześniej). Teraz to są  już ogólnodostępne i darmowe biblioteki do SI i rozpoznawania obrazów.

Skomentuj