Szybki spadek poziomu tlenu w oceanach może zagrozić życiu morskiemu

Kategorie: 

Globalna mapa liniowej tendencji rozpuszczonego tlenu na różnych głębokościach. Źródło: Georgia Tech

Nowa analiza zebranych z kilku dziesięcioleci danych na temat parametrów chemicznych wody w oceanach , wykazała, że ​​ilość rozpuszczonego tlenu zawartego w wodzie spada od ponad 20 lat. Eksperci z USA mają również hipotezę odnośnie tego, co odpowiada za to zjawisko.

 

Naukowcy z Georgia Institute of Technology przeanalizowali historyczny zestaw danych dotyczących informacji o składzie chemicznym wód oceanicznych na całym świecie. Pod uwagę wzięto pomiary sięgające ponad 50 lat i poszukiwali długoterminowych trendów i wzorców. Odkryto, że poziomy tlenu zaczęły spadać w latach osiemdziesiątych, gdy temperatura oceanu zaczęła rosnąć.

 

Według kierującego tym badaniem profesora Taka Ito, tlen w oceanach ma właściwości dynamiczne, a jego koncentracja może zmieniać się wraz z naturalną zmiennością klimatu. Podkreślił, że najważniejszym aspektem ich badania jest to, że szybkość globalnej utraty tlenu w oceanach wydaje się przekraczać poziomy wynikające ze zmienności klimatu.

 

Spadające poziomy tlenu w wodzie mogą potencjalnie wpłynąć na życie morskie i siedliska organizmów morskich na całym świecie. Może też dochodzić do dużej ilości incydentów polegających na wypełnianiu się plaż i okolic brzegowych, milionami śniętych ryb, krabów i innych organizmów morskich, które w ten sposób zwykle reagują na zmniejszone poziomy tlenu.

 

Naukowcy od wielu lat przewidywali, że rosnąca temperatura wód oceanicznych wpływa na ilość tlenu w oceanach. Dzieje się tak ponieważ cieplejsza woda może utrzymywać mniej rozpuszczonego gazu niż zimniejsza woda. Jednak dane wykazały, że poziom tlenu oceanu spada znacznie szybciej niż odpowiadający mu wzrost temperatury wody.

 

Tendencja spadku poziomu tlenu jest około dwa do trzech razy szybsza niż przewidywano z powodu spadku rozpuszczalności związanej z rozgrzewaniem się oceanu. Specjaliści z Georgia Tech uważają, że najprawdopodobniej dzieje się tak ze względu na zmiany w obiegu prądów oceanicznym i zmian jakie zaszły w związku z obecnością mas ogrzanych wód powierzchniowych. Istotny wpływ na zjawisko utraty tlenu może mieć również lód topniejący w regionach polarnych.

 

Większość tlenu w oceanie jest pochłaniana z atmosfery przez jego powierzchnię lub powstaje poprzez fotosyntezę fitoplanktonu. Prądy oceaniczne mieszają wysoce utlenioną wodę podpowierzchniową z niższymi warstwami. Rosnące temperatury oceanu w pobliżu powierzchni sprawiły, że stało się to trudniejsze, aby cieplejsze wody powierzchniowe mogły mieszać się w dół z chłodniejszymi. Z kolei topnienie polarnego lodu dodało więcej słodkiej wody do powierzchni oceanu, co jest istotnym czynnikiem, który przeszkadza w naturalnym mieszaniu się warstw oceanu ze względu na różnicę gęstości wody.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj