Izrael zatwierdził plany budowy ponad 8 tysięcy domów na Zachodnim Brzegu Jordanu

Kategorie: 

Źródło: Flickr/young shanahan/CC BY 2.0

Izrael kontynuuje swoją ekspansję na Bliskim Wschodzie. W ostatnich miesiącach rząd zatwierdzał budowę kolejnych żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu. Ich łączna liczba na przestrzeni tego roku wynosi już ponad 8 tysięcy. Rok 2017 jest najbardziej korzystny dla Izraela i jego ekspansji w tym regionie od 25 lat.

 

Jak powiadomił Minister Obrony Avigdor Lieberman, tylko w zeszłym tygodniu zatwierdzono budowę 3 651 nowych domów. Jak sam powiedział, 6 i 7 czerwca uzgodniono maksymalną liczbę mieszkań do wybudowania jaka była możliwa. W ciągu ostatnich 6 miesięcy zatwierdzono plany powstania aż 8 345 domów, z czego ponad 3 tysiące z nich powstanie już wkrótce.

"Liczby na pierwszą połowę 2017 roku są najwyższe od 1992".

"Nie ma i nie było lepszego rządu, który zadbałby o żydowskie osiedla w Judei i Samarii" - powiedział Avigdor Lieberman.

W ostatnich miesiącach prezydent USA radził Izraelowi, aby tymczasowo wstrzymał się z rozbudową nowych osiedli. Donald Trump negocjował z palestyńskimi przywódcami w sprawie procesu pokojowego, który miałby zakładać powstanie niezależnej i wolnej od izraelskiej okupacji Palestyny. Rząd w Jerozolimie twierdzi, że popiera ten plan, lecz podejmowane działania wskazują na coś zupełnie innego.

 

Z jednej strony mówi się o pokoju, lecz z drugiej Izrael zatwierdza budowę kolejnych osiedli żydowskich na terenach, które teoretycznie wchodziłyby w skład przyszłego państwa palestyńskiego. Nie wiadomo czy Izrael samodzielnie podjął taką decyzję, czy może po cichu uzgodnił to wcześniej z Donaldem Trumpem.

 

Źródła:

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4974387,00.html

https://www.jta.org/2017/06/11/news-opinion/israel-middle-east/liberman-there-hasnt-been-a...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Bee

Hmmm, skoro podobno wiele

Hmmm, skoro podobno wiele waznych tam jezdzi...to zapewne dla nich...

A teraz zagadka: kim jest ur.i gelle.r i czy prawda jest, iz przewidzial, ze tere,ska bedzie pm?! Tak w jednej ,,duchowej" gazecie pisało...a jesli tak...to wierzycie w jego nadprzyr. moc....czy to sciema dla mas?!

 

Skomentuj