Zmiany klimatyczne mogą zabijać gady - naukowcy ostrzegają, że nawet niewielkie podwyższenie temperatury powoduje ogromne zmiany w środowisku jelit tych zwierząt

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy odkryli, że globalne ocieplenie może zagrozić przetrwaniu gadów poprzez zmniejszenie liczby bakterii żyjących w ich wnętrzu. Okazało się, że wzrost temperatury o 2-3 ° C (35-37 ° F) spowodował 34-procentową utratę różnorodności mikroorganizmów w jelitach. Naukowcy stwierdzili, że podobny efekt można obserwować także u innych zwierząt zimnokrwistych.

 

 

Przeprowadzono eksperyment, polegający na umieszczeniu jaszczurek w obudowach kontrolnych z różną temperaturą. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter i Uniwersytetu w Tuluzie odtworzyli w warunkach laboratoryjnych model klimatu wywołany przez zmiany temperatury. Po jakimś czasie pobrano próbki bakterii jelitowych w celu określenia ich typów. Udowodniono, że różnorodność bakterii była niższa w przypadku jaszczurek przetrzymywanych w ciepłych warunkach, co miało bezpośredni wpływ na ich szanse przeżycia.

 

„Nasze badania wskazują, że stosunkowo niewielki wzrost temperatury może wywierać duży wpływ na bakterie jelit" - powiedziała dr Elvire Bestion z Environment and Sustainability Institute on the University of Exeter's Penryn Campus w Kornwalii. „Obecnie potrzebne są dalsze badania, a jest wysoce prawdopodobne, że podobne efekty wystąpią w innych ektotermach (dotyczy to gadów i płazów, które zależą od zewnętrznych źródeł ciepła). Biorąc pod uwagę znaczenie bakterii w trawieniu, istniej potrzeba przeprowadzenia większej ilości badań w celu zidentyfikowania wpływu zmian klimatycznych na zwierzęta. Te bakterie są związane z wszystkimi kwestiami od trawienia począwszy, a na odporności i otyłości kończąc" - powiedziała dr Bestion.

 

Zmiany klimatyczne uważane są za największe zagrożenie dla bioróżnorodności, ale zdaniem dr Elvire Bestion, ich wpływ na bakterie w roślinach i zwierzętach nie jest dobrze poznany. Zaczynamy dopiero ustalać znaczenie bakterii jelitowych dla niektórych gatunków, w tym ludzi.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Witek

Kochani tu wcale nie chodzi o

Kochani tu wcale nie chodzi o "zwykłe" gady tylko o Jaszczury czyli Smoki babilońskie, zdecydowanie wolą zlodowacenia bo łatwiej rządzić na planecie kiedy jest zimno, a być może coś im też w jelitach nie gra ze stresu że planeta się ociepla.

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika b@ron

jak im bedzie za gorąco, to

jak im bedzie za gorąco, to się przemieszczą bliżej biegunów i tak szybko nie wyginą, choć bardziej martwiłbym się o ludzkość w obliczu fiksowania klimatu, jak dla mnie gady niech wyginą

Głosuj przeciw
-22

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj