Dlaczego płetwale błękitne stały się największymi zwierzętami na Ziemi?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy wysunęli nową hipotezę tłumaczącą jak płetwale błękitne, największe istoty na Ziemi, zdołały osiągnąć tak olbrzymie rozmiary. Płetwale błękitne są największymi zwierzętami, jakie istniały na Ziemi. Dorosły wieloryb może sięgać 30 metrów długości i ważyć do 191 ton – to więcej niż jakikolwiek dinozaur.

 

Wieloryby jedzą kryle - małe skorupiaki, które znajdują się we wszystkich częściach oceanu. Najprostszym wyjaśnieniem ich rozmiarów są zmiany klimatu, które doprowadziły do tego, że masa kryla została scentralizowana w pewnych obszarach i dzięki temu jedne wieloryby mogły jeść znacznie intensywniej niż inne. Jeffrey Goldbogen, szef Standford Laboratory zajmujący się fiszbinowcami mówi, że taka teoria pozwala nam wyjaśnić wielkość wielorybów, ale nie podaje żadnych szczegółów. "Płetwale błekitne pojawiły się 20 milionów lat temu, ale gigantyzm ewolucyjny zaczął się pojawiać stosunkowo niedawno - 3-5 milionów lat temu" - mówi naukowiec.

W swoim nowym artykule Goldbogen rozpatruje mechanizm, dzięki któremu wieloryby mogą ewoluować z 10-tonowej do 100-tonowej istoty w ciągu zaledwie kilku milionów lat. To doprowadziło go do idei, że gigantyzm jest bezpośrednio związany z okresem lodowcowym, który miał miejsce 2,6 miliona lat temu. W tym czasie wiatr powodował odpływ przybrzeżnych wód powierzchniowych głęboko w ocean tak, że zostały one zastąpione przez wody głębinowe. Zjawisko to nazywa się upwelling i pomaga zwiększyć dopływ składników odżywczych do oceanu.

 

Okres lodowcowy doprowadził do wzrostu przepływu wody z kontynentów do oceanu, a upwelling przyczynił się do „użyźnienia” wód oceanicznych. Czynniki te zaowocowały nieprawidłowymi, wyjątkowo gęstymi stężeniami kryla w niektórych regionach. "W rezultacie żyjemy w epoce morskich gigantów: współczesne oceany są niezwykle bogate w obszary, w których koncentracja kryla jest wyjątkowo wysoka, więc ogromne zwierzęta nie mają problemów z jedzeniem" - pisze autor. Przewiduje on jednak, że zmiana klimatu w przyszłości pociągnie za sobą redukcję zarówno siedlisk jak i pożywienia dla dużych zwierząt morskich, co czyni je potencjalnie zagrożonymi gatunkami. 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika TOMEK123

Pierwsze tefony komórkowe

Pierwsze tefony komórkowe były wielkości cegły,potem zaczeły się zmniejszać do rozmiarów Nokii 3310,następnie "ewolucja" powiększyła je do rozmiarów Samsunga Galaxy.Telefony z klapką wygineły na przestrzni dziejów.Ponieważ zwiększyła się ilość "pożywienia","ewolucja" stworzyła tablety,niektóre mają rozmiar 14 cali!!!

Portret użytkownika Jajcarz

Oczywiście, że jest sens to

Oczywiście, że jest sens to komentować. Smile Ta "teoria" jest identyczna z odkryciem nerwu analno-wzrokowego, dokonanego przez amerykańskich uczonych. Pewnie wszyscy znają tę historię, ale na wszelki wypadek opowiem.

Otóż, kiedy uczeni wbili igłę w tyłek badanego - popłakał się. Kiedy wbili mu ją w oko, to się zesrał. Wnioski są równie proste i oczywiste jak w tej teorii.

Skomentuj