Odkryto gwiazdę, która "po cichu" zamieniła się w czarną dziurę

Kategorie: 

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Astronomowie odkryli, że w odległej galaktyce niespodziewanie zniknął czerwony nadolbrzym. Podczas poszukiwań nie udało się znaleźć żadnego śladu po gwieździe. Naukowcy twierdzą, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z nieudaną supernową - gwiazdą, która bez eksplozji supernowej po prostu stała się czarną dziurą.

 

Czerwony nadolbrzym N6946-BH1 w galaktyce spiralnej NGC 6946, znanej również jako Galaktyka Fajerwerk, jest 25 razy masywniejszym ciałem niebieskim od naszego Słońca. Galaktyka ta znajduje się około 22 miliony lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Łabędzia.

 

Jeszcze w 2007 roku gwiazda wyglądała zupełnie normalnie, lecz dwa lata później przez okres kilku miesięcy stała się niezwykle jasna - emitowała ponad milion razy więcej światła od Słońca. Jednak w 2015 roku czerwony nadolbrzym po prostu zgasnął.

Źródło: NASA’s Goddard Space Flight Center/Katrina Jackson

Astronomowie rozpoczęli poszukiwania N6946-BH1 z pomocą Wielkiego Teleskopu Lornetkowego (LBT) oraz teleskopów kosmicznych Hubble'a i Spitzera. W miejscu gdzie powinien znajdować się czerwony nadolbrzym wykryto jedynie niewielkie ilości promieniowania podczerwonego. Badacze ostatecznie stwierdzili, że gwiazda najwyraźniej zamieniła się w czarną dziurę.

Źródło: NASA, ESA, and P. Jeffries (STScI)

"Zwykle uważa się, że gwiazda może zamienić się w czarną dziurę tylko gdy powstanie supernowa. Jeśli gwiazda nie eksploduje w formie supernowej a mimo to wciąż może stać się czarną dziurą, to może to wyjaśniać dlaczego nie obserwujemy supernowych z najbardziej masywnych gwiazd" - powiedział Christopher Kochanek z Ohio State University.

N6946-BH1 to prawdopodobnie jedyna nieudana supernowa, którą odnaleziono w ciągu 7 lat badań. Jednocześnie w tym czasie zaobserwowano 6 normalnych supernowych. Scott Adams szacuje, że nawet 30% masywnych gwiazd może zakończyć swoje życie bez supernowej.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika taght

Odnosze wrażenie, że cały

Odnosze wrażenie, że cały świat astronomiczny uznał, że wszaystko co jest co najmniej dziwne trzeb nazwać czarnym, brak planety = czarna dziura, brak masy = czarna materia, itp. To znaczy mniej więcej tyl że nazywanie czegoś czarnym znaczy nie więcej niź to, że po porstu nie wiedzą co się dzieje.

Portret użytkownika Rosół z kur wielu 2

Eeeee naukowcy się nie znają.

Eeeee naukowcy się nie znają. Według mnie to robota Transformerów lub ewentualnie gwiazdy śmierci Smile 22 lata świetlne ? Ok wsiadam na ciągnik i polecę sprawdzić co się tam stało bo nie ma co gdybać :D

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Czarną dziurę to ludzie będą

Czarną dziurę to ludzie będą mieli niebawem w bebechach. Jak się okazuje fluor to już przeżytek, już są nowe udoskonalone trutki na ludzi. Kwas flurowy, a z nazwy wynika że ma poczwórnie mocniejsze działanie. (Hexa = moge się mylić, kto zna chemie niech sprawdzi co to jest kwas heksafluorokrzemowy.)

Michael Davis, były naukowiec EPA (Environmental Protection Agency – Agencja Ochrony Środowiska), nawiązał współpracę z portalem internetowym Geoengineeringwatch.org, po tym jak został przez nią zwolniony za zwracanie uwagi na jedno z głównych zagrożeń dla zdrowia publicznego w postaci geoinżynierii. Davis mówił też publicznie o dodawaniu szkodliwych związków chemicznych do publicznych zasobów wody. Jego zdaniem do krajowej sieci wody pitnej odprowadzany jest pewien niebezpieczny przemysłowy odpad znany jako HFSA (hydrofluorosilicic acid – kwas heksafluorokrzemowy). Twierdzi, że HFSA jest sprzedawany firmom wodociągowym przez koncerny przemysłowo chemiczne wytwarzające nawozy. (Monsanto?)

Portret użytkownika okd

Heksa nie oznacza cztery,

Heksa nie oznacza cztery, tylko sześć i nie jest to żaden wskaźnik "mocy" działania, za to odpowiada stężenie danej substancji w roztowrze (np. roztwór soli kuchennej w 1l wody o stężeniu 15% będzie bardziej słony w smaku niż roztwór o stężeniu 5%). Heksa odnosi się do ilości atomów pierwiastka, który poprzedza w nazwie związku (tutaj fluoru) w danym związku chemicznym (tutaj kwas heksafuorokrzemowy - H2SiF6). Co do samego użycia tego kwasu w celu fluorowania wody, aby przeciwdziałać próchnicy jest idiotyzmem, albo zaplanownym działaniem, gdyż dzienne zapotrzebowanie fluoru jest zapewniane przez spożywane produkty np. ryby, herbata, mięso, warzywa i owoce a przede wszystkim w zwykłej wodzie (nie fluorowanej), można tu dodać jeszcze pastę do zębów z fluorem o ile ktoś takiej używa.   

Portret użytkownika ajwaj

Pod wpływem starcia z nędzną

Pod wpływem starcia z nędzną rzeczywistością i utratą wszelkich złudzeń na temat ogólnodostępnych wdrożeń wynalazków czy choćby zwykłej wiedzy stwierdziłem, że nawracam się na wiarę wyznawców religii "na jaki wuj to komukolwiek".

Portret użytkownika cwaj_draj

Ta gwiazda potrzebna mi była

Ta gwiazda potrzebna mi była do nawigacji. Podczas częstych wędrówek pieszych kierowałem się położeniem właśnie Czerwonego nadolbrzyma N6946-BH1a teraz gdy gwiazda zniknęła jestem jak dziecko we mgle i wychodzę z domu tylko po zakupy

Portret użytkownika ajwaj

Oj, no to smutne. Mam

Oj, no to smutne. Mam nadzieję, że została jeszcze jedna czy dwie gwiazdki które mogą posłużyć do nawigacji. Ale gdyby się nie ostały to też nie ma powodu do zmartwień: wszak wszystkie drogi prowadza do Rzymu, a tam już spokojnie będziesz miał kogo zapytać o drogę Wink

Skomentuj