Zbiorowe samobójstwa wielorybów w Ameryce i w Europie

Kategorie: 

Na Florydzie doszło do przypadku wypłynięcia na plaże 22 grindwali,  gatunku waleni spokrewnionym z wielorybami. W sumie naliczono 22 osobniki. Niestety większości nie udało się uratować.

W sumie śmierć poniosło 17 z nich. To, co szczególnie warto zauważyć to fakt, że w ciągu minionego weekendu w samej Ameryce Północnej doszło do trzech podobnych wypadków. Zwierzęta znalazły się na plaży w sobotę rano. Pięć z nich wróciło do morza a zwłoki pozostałych zostały rozdysponowane do różnych laboratoriów celem przebadania.

 

Pozostałe miejsce gdzie doszło do utknięcia wielorybów w USA to Cape Cod oraz jedna z plaż kanadyjskich. Oprócz tego 16 grindwali nagle wpłynęło na plaże w okolicy Anstruther w Szkocji. Trzy z nich już zmarły, ale miejscowi biolodzy robią, co mogą, aby utrzymać je przy życiu.

 

Grindwale często podążają stadami i gdy jeden z nich choruje podobno wszystkie płyną za nim a gdy on wypływa na plaże celem samobójstwa to inne osobniki ze stada często mu towarzyszy. Tak przynajmniej tłumaczą to naukowcy. Według nich nawet udane próby wepchnięcia osobników tego gatunku kończyło się tym, że wracał on na plażę.

 

Wśród teorii odnośnie przyczyn tak dziwnego zachowania zwierząt wymienia się również masowe stosowanie sonarów, które ogłaszają walenie i powodują ich dezorientację. Często dziwne zachowanie zwierząt towarzyszy też znacząnym zjawiskom naturalnym. Istnieje też hipoteza, że grindwale mają w sobie pasożyta powodującego zmiany w mózgu i w konsekwencji samobójstwo. Dopóki jednak przyczyna dziwnego zachowania grindwali nie będzie znana na pewno trudno mówić o tych przyczynach w trybie innym niż przypuszczający.

 

 

Źródła:

http://phys.org/news/2012-09-experts-probe-beaching-whales.html

http://www.bbc.co.uk/news/uk-scotland-19455719

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika taurusjanin

Na przestrzeni wielu lat

Na przestrzeni wielu lat zetknąłem się z licznymi relacjamiz różnych źródeł o bardziej lub mniej masowej samozagładzie wielorybów czy tez delfinów..cos zakłuca ich biologiczne sonary i masowo wpływając na mielizny gina..co zakłuca tyle teorii co dni w roku jak zawsze... ale przemawia do mnie tao zakłyceniach płynących z lodzi podwodnych. My znamy te przypadki kiedy walenie wyrzuca na brzeg..a ile na pełnym morzu ginie tego nie wiemy...

Portret użytkownika UFOzGdanska

Admin prosze, zanim

Admin prosze, zanim opublikujesz wiadomosc pierwej zerknij na systematyke zwierzat. Ja biolog jak cos takiego czytam grindwali,  gatunku waleni spokrewnionym z wielorybami to czuje to samo co polonista widzacy pszenice pisana przez rz. Pozdrawiam wszystkich UFOzGdanska(UFOzBray jest w Polsce i nie moze sie zalogowac)

Portret użytkownika normalny?!

... bo zniknąłeś z radarów

... bo zniknąłeś z radarów służb bezpieczeństwa !!!  ;)  Włącz przynajmniej telefon,którego używasz poza granicami polandii - będzie łatwiej o dane do Twojej kartoteki - patrząc na Twe wpisy musisz ją mieć kolego !!! :D  pzdr.

Portret użytkownika Angelus Maxmus Rex

Te wieloryby dusiły się

Te wieloryby dusiły się wydzielającym się metanem  i usiłowały "zaczerpnąć powietrza" na brzegu lądu...Nie pierwszy raz to robiły ponosząc śmierć... I nie można winić za to Matki Natury, tylko ekspansywność pazernego odłamu mieszkańców Ziemi... Podwodne trzęsienia zimi testowane HAARP-em wyzwalają pokłady niezdrowych dla życia gazów... I oto wynik...

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
 • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
      ___   ___   ___ 
/\ /\ / _ \ / __\ / \
/ / \ \ / /_)/ / _\ / /\ /
\ \_/ / / ___/ / / / /_//
\___/ \/ \/ /___,'
Przepisz kod wyrażony w postaci znaków ASCII